Archicom przejął większościowy pakiet mLocumźródło: Materiały prasowe

Archicom przejął większościowy pakiet mLocum

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Archicom, lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego, sfinalizował pierwszy etap transakcji zakupu mLocum, ogólnopolskiego dewelopera realizującego projekty w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi, w ramach którego nabył 51% akcji spółki. Wcześniej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał zgodę na przejęcie przez Archicom łącznie 80% akcji mLocum. Cała transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2018 r.
Zakup akcji mLocum to dla Archicomu otwarcie kolejnego, bardzo ważnego rozdziału w ponad 30-letniej historii. Wejście na rynek ogólnopolski to przyspieszenie rozwoju Spółki i szansa na skokowe zwiększenie skali działalności. Chcemy zapewnić klientom zdywersyfikowaną ofertę na wszystkich rynkach, dlatego planujemy dalsze zakupy gruntów we Wrocławiu i Krakowie oraz uzupełnienie banku ziemi mLocum w Łodzi, Poznaniu i Trójmieście. Zwiększenie oferty będzie miało pozytywny wpływ na wyniki sprzedażowe już w bieżącym roku, a obecność na nowych rynkach przełoży się w przyszłości na zwiększenie wartości firmy – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom. 
Zgodnie z zawartą 31 lipca 2017 r. umową, Archicom nabył 51% akcji mLocum za które w dniu transakcji zapłacił ze środków własnych kwotę 32,9 mln zł, a kolejne 23 mln zł za przejęte udziały zostaną zapłacone do końca 2018 r. Przedwstępna umowa nabycia w sumie 80% akcji spółki mLocum za łączną kwotę 87,6 mln zł została podpisana 2 czerwca 2017 r. Druga część transakcji, tj. zakup 29% akcji powinna nastąpić do końca 2018 r. Zarząd Archicom nie przewiduje zmian w polityce dywidendowej, zakładającej wypłatę dywidend w wysokości co najmniej 50% skonsolidowanego zysku netto.
REKLAMA
Oferta mieszkaniowa Archicom to aktualnie blisko 1 500 mieszkań dostępnych we wszystkich dzielnicach Wrocławia, a bank gruntów pozwala łącznie na realizację ponad 3 500 mieszkań. mLocum prowadzi projekty mieszkaniowe w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście, a w ofercie posiada ponad 450 lokali w 5 projektach. Znajdujące się w banku ziemi działki w Poznaniu i Krakowie umożliwiają realizację kolejnych 900 mieszkań. 
Podpisana umowa to szansa rozwoju dla obu spółek. Niezmiernie dla nas ważne, że Krzysztof Suskiewicz posiadający 20% akcji mLocum pozostaje prezesem zarządu tej spółki. Obie firmy łączą te same wartości biznesowe, a naszym wspólnym celem jest zwiększanie atrakcyjności i wzbogacenie oferty dla klientów. Połączenie sił to także optymalizacja kosztów działalności oraz szansa na wykorzystanie potencjału i doświadczenia kadry obu spółek. Jesteśmy przekonani, że wspomniane synergie oraz determinacja do współpracy pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe Grupy – komentuje Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicom S.A.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA