Zmiany w Archicom – część akcji przejmie Echo Investmentźródło: Archicom

Zmiany w Archicom – część akcji przejmie Echo Investment

Orzech
Orzech
REKLAMA
Jeden z największych polskich deweloperów Echo Investment S.A. przejmie pakiet większościowy firmy Archicom S.A. od jej założycieli. Po sfinalizowaniu transakcji grupa Echo-Archicom będzie największym deweloperem mieszkaniowym w Polsce – tylko w 2021 r. rozpocznie łącznie budowę 7 tys. mieszkań na sprzedaż oraz na wynajem.
Strony ustaliły, że z zakresu transakcji zostanie wyłączona działalność deweloperska prowadzona przez Archicom Polska, będącą spółką zależną Archicomu, poza obszarem miasta Wrocław i przyległych gmin (zostanie ona sprzedana Dorocie Jarodzkiej-Śródce i Rafałowi Jarodzkiemu za 131 mln zł, płatne w dwóch ratach), oraz działalność w zakresie usług architektonicznych i projektowych, prowadzona przez Archicom Studio Projekt.

Echo Investment S.A. podpisało umowę przedwstępną zakupu pakietu 66 proc. akcji wrocławskiej spółki deweloperskiej Archicom S.A. Firma posiada potencjał wybudowania 5,7 tys. mieszkań, z czego 3,8 tys. w ramach banku ziemi we Wrocławiu oraz Krakowie. Biuro projektowe, z którego wyrósł Archicom, oraz pozostałe aktywa w innych miastach nie są przedmiotem transakcji. Warunkiem jej zamknięcia jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W transakcji firmie Echo Investment doradzali eksperci JLL, EY, Dentons i cmT.
 Łącznie nasz bank ziemi da możliwość wybudowania ponad 15 tys. mieszkań na sprzedaż w najbliższych latach. W połączeniu firm widzimy wiele synergii, możliwości rozwoju oraz wymiany know-how. Silna marka Archicomu zapewnia naszej grupie wiodącą pozycję na niezwykle atrakcyjnym rynku, jakim jest Wrocław. Fundamentalnie wierzymy w potencjał polskiego rynku mieszkań, który jest odporniejszy na wahania cykliczne oraz mniej kapitałochłonny. Warto podkreślić, że zamierzamy zachować dywersyfikację działalności. Pozostaniemy aktywni w sektorze komercyjnym – komentuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.
 Dołączamy do wiodącej na rynku firmy ze zróżnicowaną geograficznie i produktowo ofertą. Mariaż dwóch spółek jest gwarancją stabilności pozycji Archicomu – dodaje Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicomu.
Archicom od 1986 roku działa głównie na dolnośląskim rynku, a od 2016 r. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma wyrosła z rodzinnego biura projektowego i ma na swoim koncie 160 zrealizowanych inwestycji, obecnie ma blisko 15-procentowy udział we wrocławskim rynku mieszkaniowym. Obie spółki będą tu działać w ramach wspólnej strategii i w jednej grupie kapitałowej.
REKLAMA
W 2020 roku Echo Investment rozpoczęło budowę i sprzedaż lokali w dziewięciu projektach, które powiększyły ofertę o ponad 1,5 tys. mieszkań. W minionym roku spółka sprzedała 1570 mieszkań zwiększając sprzedaż rok do roku o 16 proc. 
Archicom sprzedał w 2020 roku blisko 1 tys. mieszkań w samym Wrocławiu
Łącznie obaj deweloperzy mają około 4 tys. mieszkań w budowie i ponad 15 tys. w banku ziemi do realizacji w najbliższych 3-5 lat.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA