Wrocław: Mieszkańcy chcą parku na Kępie Mieszczańskiej. Na razie powstają kolejne osiedlaźródło: Paweł Atlachowicz

Wrocław: Mieszkańcy chcą parku na Kępie Mieszczańskiej. Na razie powstają kolejne osiedla

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wrocławianie oczekują powstania terenu rekreacyjnego na rozbudowującej się wyspie. Zgłosili już projekt do WBO, ale miasto go odrzuciło, bo nie jest właścicielem nieruchomości. Agencja Mienia Wojskowego zamierza ją sprzedać ze względu na duże zainteresowanie deweloperów, mimo że plan miejscowy przewiduje tam zieleń.
Teren oznaczony symbolami 3ZP i 4ZP, o powierzchni około 4 ha, jest przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego m.in. pod polany rekreacyjne, ogrody tematyczne oraz wypoczynek (park, skwer, place zabaw). Jego właścicielem jest jednak nie miasto, a Skarb Państwa. Z tego powodu magistrat odrzucił projekt nr 732 zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017, dotyczący zagospodarowania tego obszaru.
Mieszkańcy nie porzucili starań i zwrócili się w lutym 2017 roku do AMW w sprawie jej nieruchomości. Odpowiedziała, że planuje w kolejnych miesiącach sprzedaż terenu. Zadeklarowała jednak, że zaproponuje miastu odkupienie go, choć wcześniej nie zwróciło się do agencji o przejęcie działek w rejonie ulic Dmowskiego i Mieszczańskiej. Mimo to transakcja nie doszła do skutku.
UM Wrocławia

Mieszkańcy – niech miasto przejmie działki, a realizację parku wywalczymy w WBO

Zainteresowane osoby wróciły do tej sprawy przed kilkoma miesiącami. Chciały jako wspólnota wynająć teren. Obawiają się, że przyszły właściciel zechce na obszarze przeznaczonym pod zieleń wybudować osiedle, w ramach ustawy "lex deweloper" (umożliwiającej obejście zapisów MPZP).
Byłoby szkoda, bo to ostatnie miejsce na wyspie, a nawet w ścisłym centrum miasta, w którym można utworzyć park – komentuje Marcin Radlak, mieszkaniec Kępy Mieszczańskiej.
AMW odpowiedziała 20 listopada, że nie przewiduje najmu działek. Planuje sprzedać część z nich w przyszłym roku ze względu na duże zainteresowanie deweloperów. W tym roku zbyła już pobliską nieruchomość. Do przetargu zgłosiło się siedmiu chętnych, w tym Archicom S.A., Dom Development S.A. i LC Corp S.A., a zwycięzca zaoferował ponad dwa razy więcej, niż agencja oczekiwała. W październiku ogłosiła przetarg na sprzedaż następnej, sąsiedzkiej działki.
REKLAMA
Postanowiliśmy nagłośnić sprawę, ponieważ jeśli nie zrobimy nic, to nie wiadomo, co stanie się z terenem pod park – zauważa Marcin Radlak.
Podkreśla, że nie oczekują od miasta znalezienia środków w budżecie na utworzenie terenu rekreacyjnego. Wystarczy, że stanie się właścicielem nieruchomości.
Wtedy zgłosimy projekt we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim i będziemy walczyć o to, by wygrał – zapowiada Radlak.
Osoby popierające starania mieszkańców mogą dołączyć do grupy na Facebooku. W ciągu jednego zrobiło to ponad 100 osób.
Paweł Atlachowicz

Nowych inwestycji stale przybywa

Na wyspie pojawiają się coraz to nowe osiedla. Archicom kończy pierwszy etap River Point. Rafin Developer Sp. z o.o. wciąż rozbudowuje osiedle Kępa Mieszczańska. Milart Sp. z o.o. dołoży kilkaset mieszkań w ramach inwestycji Kępa Mieszczańska. Do tego dochodzą jeszcze przedsięwzięcia prowadzone przez Echo Investment S.A. (o szczegółach pisaliśmy w marcu), ICG Invest Sp. z o.o. (przy ul. Mieszczańskiej), czy BPI Real Estate Poland S.A. (Bulwary Książęce).
Przy samej ul. Księcia Witolda powstanie jeszcze kilka inwestycji, w tym Witolda 3840, apartamenty w dawnym spichlerzu i w byłych koszarach policyjnych oraz w zabytkowych kamienicach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA