Archicom kupuje większościowy pakiet mLocum SA i wchodzi na rynek ogólnopolski

Archicom kupuje większościowy pakiet mLocum SA i wchodzi na rynek ogólnopolski

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Archicom, lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego, podpisał przedwstępną umowę nabycia 80% akcji spółki mLocum SA – ogólnopolskiego dewelopera posiadającego oddziały w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Wartość transakcji opiewa na kwotę 87,6 mln zł.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji. Związujemy się z firmą o ugruntowanej pozycji rynkowej i dużym potencjale rozwoju, postrzeganą przez klientów oraz kontrahentów jako solidny i zaufany partner biznesowy. Połączenie sił pozwoli nam na szybsze poszerzenie skali działalności, zapewniając klientom dostęp do bogatszej oferty lokali. Większe wolumeny sprzedaży, a także optymalizacja kosztów działalności na rynkach wrocławskim i krakowskim pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe Grupy. Ważne jest, że obie nasze firmy kierują się wieloma wspólnymi wartościami: od jakości samego produktu i procesu realizacji, poprzez przyjazny i bezpieczny zakup, aż po dbałość o satysfakcję klienta – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom.
Przejęcie przez Archicom większościowego pakietu akcji mLocum pozwoli na przyspieszenie planowanego rozwoju spółki na najważniejszych rynkach mieszkaniowych w Polsce. Oferta Archicom na koniec kwietnia 2017 roku wynosiła ponad 1.400 lokali w 13 inwestycjach, natomiast mLocum ponad 500 sztuk w 5 projektach. Obecny bank ziemi Archicom zabezpiecza łącznie realizację blisko 3.850 mieszkań, a łącznie z mLocum wyniesie około 4.750 lokali. Zarząd Archicom oczekuje, że wzrost oferty mieszkań będzie miał pozytywny wpływ na wyniki sprzedażowe już w bieżącym roku.
Obie spółki charakteryzuje wykwalifikowana i doświadczona kadra, wzajemny szacunek obu zarządów oraz determinacja do współpracy. Niezmiernie ważne jest dla nas, że Krzysztof Suskiewicz zostaje w mLocum, by współpracować z nami nie tylko jako prezes zarządu, ale także jako 20%  udziałowiec mLocum. Wypracowana synergia zaowocuje dalszym zwiększaniem atrakcyjności oferty dla klientów, co umożliwi realizację strategicznych celów na rynku ogólnopolskim – komentuje Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicom S.A.
Warunkiem koniecznym zawarcia transakcji jest wyrażenie zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakup 51% akcji planowany jest w trzecim kwartale 2017 roku, po uzyskaniu decyzji UOKiK. Płatność kwoty 32,9 mln  zł nastąpi w dniu transakcji ze środków własnych Archicom SA, a płatność kwoty 23 mln zł powinna nastąpić do końca 2018 roku. Druga część transakcji, tj. zakup 29% akcji powinna nastąpić do końca 2018 roku z płatnością w tym samym dniu. Obie płatności, których realizacja jest przewidywana do końca 2018 roku, zostaną sfinansowane ze środków własnych lub/i środków zewnętrznych (w tym emisji obligacji lub/i akcji przez Archicom SA. Zarząd Archicom SA nie rozważa zmian w polityce dywidendowej, zakładającej wypłatę dywidend w wysokości co najmniej 50% zysku netto.
REKLAMA
Pozyskanie przez mLocum branżowego inwestora, jakim jest Archicom to perspektywa rozwoju i wzrostu wartości spółki. Archicom, który jest liderem w sprzedaży mieszkań we Wrocławiu, zamierza zwiększać skalę działalności wychodząc na inne rynki, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał i doświadczenie naszej firmy. Cieszymy się, że włączamy się  w struktury renomowanej i cenionej przez klientów oraz inwestorów marki. Idea Archicomu realizacji osiedli społecznych oraz umiejętne łączenie przyjaznej architektury z funkcjonalnością mieszkań to realne wartości dla naszych przyszłych klientów – mówi Krzysztof Suskiewicz, prezes zarządu mLocum.
Firma mLocum istniejąca na rynku od 2000 roku zajmuje się realizacją projektów mieszkaniowych, zarządzaniem nieruchomościami oraz świadczy usługi inżynierskie. Obecnie spółka prowadzi projekty mieszkaniowe w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście. mLocum jest jedną z pierwszych firm deweloperskich w Polsce prowadzących działalność na tak wielu lokalnych rynkach. Do tej pory Spółka wybudowała ponad 4.301 lokali w 34 projektach. Spółka jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a prezes firmy Krzysztof Suskiewicz zasiada w zarządzie Związku. Przychody ze sprzedaży mLocum SA w 2016 roku wyniosły 103,8 mln zł, zysk netto 14,6 mln zł. Kapitały własne na koniec 2016 roku skorygowane o planowaną dywidendę wypłacaną dla pierwotnych akcjonariuszy to kwota 109,5 mln zł. Prognoza na 2017 rok: przychody ze sprzedaży 118 mln zł, zysk netto 22,3 mln zł. 
Zakup akcji mLocum pozwoli Archicomowi na szybsze wejście na nowe rynki w Polsce, co przełoży się na wzrost przychodów i zysków. Dodatkowe synergie spodziewane są na poziomie kosztowym. Transakcja gwarantuje wysoką rentowność zaangażowanego kapitału.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA