Kompleks biurowy Wave, pierwszy projekt spółki Skanska w Gdańsku, dostarczy ok. 48 000 mkw. nowoczesnej powierzchni. Spółka zaprezentowała projekt autorstwa znanej pracowni architektonicznej Medusa Group, łączący ponadczasową, industrialną architekturę z ogólnodostępnymi miejscami do spotkań inspirowanymi bałtyckimi wydmami. To pierwszy projekt w Trójmieście, który otrzyma wymagający certyfikat WELL, potwierdzający wysoki komfort i jakość budynków biurowych.
Projekt biurowy Skanska powstaje przy al. Grunwaldzkiej 343/345 – w centrum biznesowym w Gdańsku Oliwie. W ramach inwestycji Skanska wybuduje dwa 14-kondygnacyjne biurowce o wysokości 55 m i dwa poziomy garażu podziemnego. W pierwszym etapie na przełomie 2019 i 2020 roku oddany do użytku zostanie budynek o powierzchni 24 700 mkw. Za komercjalizację Wave odpowiedzialna jest agencja doradcza CBRE.
Wave został zaprojektowany tak, aby wspierać alternatywne środki transportu. Projekt dostarczy ok. 400 miejsc parkingowych na rowery. W obu budynkach powstanie infrastruktura z szatniami i prysznicami dla rowerzystów i biegaczy. W ramach inwestycji powstaną również stacje skuterów i samochodów elektrycznych, z których będą mogli korzystać przyszli pracownicy.
– Cieszymy się, że jako biurowa część Skanska wchodzimy na rynek trójmiejski z pierwszym, dużym projektem. To ważny krok w rozwoju naszej działalności w Polsce i w regionie CEE. Dzięki obecności w Gdańsku jesteśmy już na siedmiu najważniejszych rynkach biurowych w Polsce. Jesteśmy bezpiecznym partnerem biznesowym, który sam finansuje swoje inwestycje komercyjne – podkreśla Krzysztof Wilczek, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska w Polsce. – Warto dodać, że poza Warszawą ok. 90% naszych najemców stanowią firmy z sektora usług dla biznesu, które zawsze są pożądanymi pracodawcami w danym mieście. Przestrzenie biurowe, które tworzymy, pozwalają naszym najemcom przyciągnąć talenty – mówi Krzysztof Wilczek.
– Trójmiejski rynek biurowy to jeden z najbardziej dynamicznych w Polsce, potwierdzają to liczby: od 2013 do 2017 roku zanotowaliśmy 150-procentowy wzrost popytu na biura. To świetna informacja dla rozwoju tego rynku, że Skanska zdecydowała się na rozpoczęcie projektu Wave. Jest on niecierpliwie wyczekiwany. Dzięki nowo dostarczonej powierzchni, firmy będą mogły się rozwijać i wybierać Trójmiasto na lokalizację swojego biznesu. Pomorze oferuje idealne warunki do zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem. Rozwój biznesu zapewnia stabilność zatrudnienia, a bliski dostęp do zatoki i morza daje dużo możliwości aktywnego wypoczynku. Zauważamy intensywne zainteresowanie naszym regionem, szczególnie z sektora BPO/SSC i high-tech, dlatego jestem przekonana, że komercjalizacja budynku Wave nastąpi błyskawicznie. Jestem dumna, że zespół CBRE będzie mógł uczestniczyć w tym procesie – mówi Patrycja Demska z firmy CBRE, odpowiedzialna za wynajem powierzchni biurowej w budynku Wave.
Architektura inspirowana GdańskiemWave to przykład industrialnej i ponadczasowej architektury. Elewacja projektu nawiązuje do stoczniowych tradycji Gdańska.
– Projekt biurowców Wave to architektura zainspirowana rytmiczną kompozycją industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja, nie wprost, czerpie z matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska. Ogólnodostępna przestrzeń między budynkami nawiązywać ma do bałtyckiego, nabrzeżnego krajobrazu, gdzie wydmy interferują z morskimi falami, tworząc niepowtarzalny klimat – mówi Przemo Łukasik, architekt z Medusa Group.
Wave to pierwszy projekt śląskiego biura architektonicznego medusa group w Gdańsku i już dziewiąty stworzony dla spółki biurowej Skanska w Polsce.
Dbałość o mieszkańców i tożsamość miastaSkanska przeprowadziła konsultacje społeczne z mieszkańcami, by lepiej poznać ich potrzeby. Spotkanie z aktywistami, lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz Radą Dzielnicy Przymorze Małe, pozwoliła lepiej poznać historię, charakter i wyzwania Oliwy. Główne wnioski z dyskusji dotyczyły potrzeb związanych z udogodnieniami dla rowerzystów, uspokojeniem ruchu samochodowego, zadbaniem o zieleń i elementy nawiązujące do tożsamości Gdańska.
– We wszystkich naszych inwestycjach wspieramy rowerzystów i osoby aktywne fizycznie. W Wave odpowiemy na ich potrzeby dzięki dużemu parkingowi rowerowemu, szatniom z prysznicami, czy nawet tak prozaicznemu elementowi, jak stacja do naprawy rowerów. Zadbaliśmy również o elektryczne skutery i samochody, które będą dostępne dla pracowników budynku – podkreśla Agnieszka Krawczyk-Rogowska, regionalny dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.
Rozpoczynając swoją obecność na trójmiejskim rynku Skanska chce aktywnie włączyć się w rozwój centrum biznesowego w Gdańsku Oliwie, ale także w odnowienie ważnych dla mieszkańców miejsc. We współpracy z Inicjatywą Miasto, deweloper wspiera rewitalizację ul. Schopenchauera przy Parku Oliwskim. W ramach projektu zostanie utworzony woonerf, pojawi się mała architektura, a także nastąpi odświeżenie elewacji budynków.
WELL z myślą o pracownikachProjekt Wave odzwierciedla filozofię Skanska. To połączenie szczególnej dbałości o środowisko naturalne i komfort pracy użytkowników biurowca. Wave jest zaprojektowany zgodnie z wytycznymi certyfikacji WELL. To jeden z najbardziej wymagających systemów, stawiający w centrum zainteresowania zdrowie i samopoczucie człowieka. WELL Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). W ramach certyfikacji monitorowane i oceniane jest siedem kategorii: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie Instytut bierze pod uwagę 102 cechy każdego budynku i przestrzeni do pracy.
Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom uwzględniającym potrzeby osób o różnym stopniu aktywności i w różnym wieku, gdańska inwestycja Skanska zaprojektowana jest zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja i będzie spełniać wymogi certyfikatu "Obiekt bez barier".
Innowacyjny system z myślą o zmieniających się potrzebach najemców– Biurowiec Wave będzie też pierwszym budynkiem w Trójmieście z innowacyjnym systemem operacyjnym Connected by Skanska integrującym w aplikacji mobilnej i poprzez platformę www zarządzanie różnymi funkcjami budynku oraz powierzchni biurowej – mówi Agnieszka Krawczyk-Rogowska, regionalny dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.
W biurowcach Wave z łatwością będzie można m.in. poruszać się po budynku za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie do biura dla gościa, a także zarezerwować dla niego miejsce na parkingu podziemnym.
– Wave będzie wyposażony w tzw. activity based parking rozpoznający tablice rejestracyjne i przydzielający miejsca parkingowe. Analizując dane historyczne oraz bieżące informacje, system w efektywny sposób zarządza rotacją na parkingu. To duże ułatwienie dla najemcy, który może optymalnie zarządzać pulą miejsc parkingowych dla pracowników i gości – mówi Agnieszka Krawczyk-Rogowska.
Najemcy będą mieli też możliwość dostosowania na życzenie tzw. Connected Fit-out, obejmującego m.in. rezerwację sal spotkań, sterowanie temperaturą i oświetleniem w pomieszczeniach za pomocą aplikacji mobilnej.
Trójmiasto na faliPolskie miasta dynamicznie się rozwijają, a sektor nieruchomości komercyjnych stanowi istotny element tej zmiany. Korzyści wynikające z tworzenia nowych przestrzeni miejskich stają się coraz ważniejsze dla deweloperów chcących mieć wpływ na proces rozbudowy i ewolucji miasta. Rynek biurowy przekroczył 10 mln mkw. powierzchni. Regiony są tu szczególnie aktywne. W pierwszym półroczu deweloperzy dostarczyli w głównych ośrodkach biznesowych 36% więcej nowoczesnej powierzchni, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Pozycja Trójmiasta, dziś trzeciej pod względem wielkości lokalizacji biurowej w ośrodkach regionalnych, systematycznie się umacnia. Po sześciu miesiącach 2018 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście liczyły niemal 750 000 mkw, co oznacza wzrost o ok. 50 000 mkw w porównaniu z 4 kw. 2017 roku. Absorpcja w pierwszej połowie br. wyniosła aż 56 200 mkw. Stopa pustostanów w Trójmieście spadła z 8,2% na koniec 2017 roku do bardzo niskiego poziomu 6,7%, dając tym samym najniższy wynik w kraju.
Skandynawskie korzenie, globalne doświadczenieSpółka biurowa Skanska to lider w wyznaczaniu i wdrażaniu trendów zrównoważonego rozwoju na rynku deweloperskim w Polsce. Deweloper oddał do użytku swój pierwszy biurowiec w 1997 roku, a obecnie realizuje inwestycje na 7 największych rynkach w kraju. W sumie firma dostarczyła na polski rynek ponad 0,5 mln mkw. powierzchni biurowej. Jeszcze w 2018 roku spółka jako pierwsza w regionie CEE otrzyma certyfikat WELL dla biurowca Spark w Warszawie. Zgodnie z przyjętą filozofią realizuje inwestycje certyfikowane w systemie LEED na najwyższych poziomach oraz "Obiekt bez barier". W swoich projektach Skanska testuje i wdraża innowacje. Przykładami są: system do zarządzania budynkiem Connected by Skanska, beton czyszczący powietrze czy perowskitowe panele fotowoltaiczne, które do końca 2018 roku będą testowane na projekcie Spark.
Skanska w Polsce czerpie z wieloletnich globalnych doświadczeń całej grupy. Model Skanska pozwala na realizację projektów deweloperskich finansowanych ze środków własnych.
Wave – kluczowe fakty i liczby:
- Łączna planowana powierzchnia najmu I etapu Wave: ok. 24 700 mkw. GLA, całego kompleksu: ok. 48 000 mkw.
- Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 14/2.
- Planowany termin oddania do użytku przełom 4 kw. 2019 r. – 1 kw. 2020 r.
- Certyfikaty: LEED, WELL, Obiekt bez barier
- Dodatkowe benefity dla najemców: Connected by Skanska
- Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
- Agent wynajmujący: CBRE
- Autor projektu architektonicznego: śląska pracownia Medusa Group.