Gdańsk: Koncern paliwowy realizuje Projekt HBOMateriały prasowe

Gdańsk: Koncern paliwowy realizuje Projekt HBO

mariusz.marcinkowski
Projekt HBO
adresGdańsk, Elbląska 135
inwestorPKN Orlen S.A.
projektantMarta Trzciałkowska
REKLAMA

W ramach Projektu HBO powstaną odpowiednie instalacje umożliwiające produkcję olejów bazowych Grupy II. To wszystko ma zostać zrealizowane na terenie Rafinerii w Gdańsku.

Koncern paliwowy PKN Orlen S.A. złożył tego samego dnia tj. 20 maja 2022 roku dwa wnioski o pozwolenie na budowę. Dotyczyły one Projektu HBO tj. Hydrokrakingowego Bloku Olejowego. Oba projekty otrzymały decyzję pozytywną wydaną przez prezydent Gdańska dnia 16 sierpnia 2022 roku. Za projekt architektoniczny w przypadku obu przedsięwzięć odpowiada Marta Trzciałkowska.

Warto przypomnieć, że 1 sierpnia 2022 roku sfinalizowana została fuzja koncernów paliwowych Orlenu i Lotosu. Dzięki temu połączeniu umocniona została wiodąca rola Grupy Orlen w branży paliwowo-energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Bezpośrednim efektem fuzji ma być zwiększenie nakładów na inwestycje oraz przyspieszenie w realizacji najbardziej dochodowych projektów. Przykładem tego jest Projekt HBO, który ma zostać zrealizowany w Gdańsku.

– Hydrokrakingowy Blok Olejowy (Projekt HBO) to największy projekt inwestycyjny realizowany obecnie w rafinerii w Gdańsku, z budżetem około 1,4 mld zł. Jego głównym celem jest umożliwienie produkowania w Gdańsku olejów bazowych Grupy II. Aby to osiągnąć konieczne jest wybudowanie instalacji katalitycznego odparafinowania i hydrorafinacji (instalacja DW/HDF). W zakres techniczny projektu wchodzą również inne nowe obiekty: zbiorniki wsadu i produktów instalacji, pompownie, rurociągi między obiektowe, stacja zasilania elektrycznego. Ponadto, konieczne są adaptacje i modernizacje obiektów oraz instalacji już istniejących na terenie rafinerii w Gdańsku, powiązanych technologicznie lub technicznie z nowymi obiektami – informuje nas Zespół Prasowy Działu Komunikacji Zewnętrznej PKN Orlen S.A.

W firmie Chevron zostały zakupione licencje procesowe DW/HDF oraz projekt bazowy. Z kolei włoska firma KT – Kinetics Technology stała się generalnym wykonawcą Projektu HBO (kontrakt EPC „pod klucz”).

REKLAMA

– Instalacja DW/HDF będzie mogła produkować ponad 400 tysięcy ton rocznie olejów bazowych Grupy II. Są to oleje bardzo dobrej jakości, zapewniające wysokie marże. Oleje Grupy II ze względu na znacznie lepsze właściwości eksploatacyjne, a zwłaszcza odporność na utlenianie, wysoki wskaźnik lepkości i niższą zawartość siarki, stopniowo wypierają z rynku (w niektórych zastosowaniach) oleje bazowe Grupy I.

W połowie czerwca 2022 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze na placach budowy. Polegały one na niezbędnych wyburzeniach oraz uporządkowaniu terenu. W oparciu o pierwsze pozwolenia na budowę we wrześniu 2022 roku rozpoczęły się prace budowlane (palowanie). Zgodnie z założeniami harmonogramu realizacji Projektu HBO przekazanie do eksploatacji wszystkich instalacji i obiektów ma nastąpić w 2025 roku.

– Realizacja Projektu HBO to kolejny etap procesu efektywnego zagospodarowania produktu odpadowego procesu hydrokrakingu: hydrowaxu (UCO). Wcześniej, w ramach Projektu EFRA (którego głównym celem był wzrost marży rafineryjnej poprzez pogłębiony przerób najcięższych frakcji ropy naftowej – tj. pozostałości po destylacji – na paliwa), została wybudowana instalacja destylacji hydrowaksu: HVDU (Hydrowax Vacuum Destilation Unit). Trzy frakcje z instalacji HVDU będą stanowiły wsad do nowej instalacji DW/HDF.

Warto wspomnieć, że Rafineria w Gdańsku zlokalizowana jest przy ul. Elbląskiej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA