Gliwice przyciągają inwestycjeR. Neumann / UM Gliwice

Gliwice przyciągają inwestycje

Orzech
Orzech
REKLAMA

W ciągu ostatnich lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku gliwickiego, co powoduje rosnące zainteresowanie miastem, zwłaszcza wśród inwestorów i firm z branży IT oraz nowych technologii. Skutkuje to zwiększonym zapotrzebowaniem na wysokiej klasy biura. Jak wynika z najnowszego raportu Colliers "Rynek biurowy w Gliwicach 2021" zasoby powierzchni biurowej miasta w najbliższych latach zwiększą się blisko dwukrotnie.

Popyt na powierzchnię biurową w Gliwicach generowany jest głównie przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, IT, jak również branże związane z nowymi technologiami.

– Odnotowujemy także zainteresowanie powierzchniami biurowymi ze strony licznych start-upów zakładanych przez absolwentów Politechniki Śląskiej. Rosnące zapotrzebowanie na biura znajduje odzwierciedlenie w gwałtownie malejącym współczynniku pustostanów, który od początku 2019 r. do trzeciego kwartału 2021 r. spadł w Gliwicach o blisko 10 p.p. – podsumowuje przedstawicielka Colliers.

Na koniec września ub. roku poziom niewynajętej powierzchni biurowej w mieście wynosił zaledwie 5,4 proc.

Region z potencjałem

REKLAMA

Gliwice, zaraz za Katowicami, stanowią drugi najważniejszy ośrodek usług biznesowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - jednego z najszybciej rozwijających się obszarów miejskich w Polsce. Atrakcyjne położenie geograficzne, zapewniające inwestorom bliskość głównych ciągów komunikacyjnych, dobra infrastruktura oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników sprawiają, że region ten charakteryzuje wysoka atrakcyjność zarówno dla deweloperów, jak i najemców.

Miasto wchodzi w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która znalazła się w ścisłej piątce najlepszych stref ekonomicznych na świecie 2021 r. według rankingu Financial Times. KSSE kolejny już rok zakończyła z rekordową liczbą nowo pozyskanych projektów inwestycyjnych - w ramach 102 projektów powstanie 4,47 tys. nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne osiągną wartość 5,35 mld zł.

Rozwój miasta napędza rynek

Gliwice od lat podejmują liczne działania, mające na celu zwiększenie potencjału miasta w oczach inwestorów. Wśród zrealizowanych w ostatnich latach projektów wyróżnić należy powstanie jednej z największych hal widowiskowo-sportowych (Arena Gliwice), wdrożenie inwestycji związanej z inteligentnym systemem zarządzania ruchem, rozbudowę Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" czy modernizację Palmiarni Miejskiej. Obecnie trwają prace nad budową nowoczesnego Centrum Przesiadkowego, którego ukończenie planowane jest w 2022 r. W planach jest również rozbudowa Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Gliwice o kolejny budynek oraz budowa szpitala miejskiego. Gliwice mogą pochwalić się również spektakularnymi rewitalizacjami jak odrestaurowany przez DL Invest Group budynek Starej Poczty, nominowany do nagród MIPIM Awards czy kompleks budynków dawnej Kopalni Węgla Kamiennego – Nowe Gliwice, inwestycję Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, który zyskał nową formułę Centrum Edukacji i Biznesu.

Miasto dba także o rozwój infrastruktury logistycznej - w trakcie budowy jest południowa oraz zachodnia obwodnica Gliwic, która tym bardziej usprawni komunikację z innymi ośrodkami w Polsce i za granicą.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA