Gliwice z rekordowym budżetem

Gliwice z rekordowym budżetem

śląskie
graviteo
REKLAMA

Najwyższe dochody, największe wydatki, w tym rekordowe nakłady na inwestycje - tak przedstawia się tegoroczny budżet Gliwic.

W 2013 roku miasto zamierza po raz pierwszy uzyskać dochody przekraczające 1,3 miliarda złotych. Z tego większość, bo prawie 800 milionów złotych, mają stanowić dochody bieżące. Z planów wynika, że ponad połowa tej kwoty zostanie pozyskana z podatków i opłat lokalnych (około 180 milionów złotych) oraz podatków płaconych przez mieszkańców i firmy działające w Gliwicach (około 227 milionów złotych). W budżecie zaplanowano równocześnie największe jak dotąd wydatki w wysokości ponad 1,5 miliarda złotych.

Deficyt w wysokości ponad 194 milionów złotych zostanie pokryty głównie z kredytu zaciągniętego na korzystnych warunkach w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Jego spłata jest rozłożona na wiele lat, a analizy ekonomiczne wskazują, że miasto bez większych problemów poradzi sobie ze spłatami rat. Pomimo odczuwalnych w kraju skutków recesji Gliwice nadal znajdują się w dobrej sytuacji gospodarczej i finansowej.


Prawie 800 milionów złotych przeznaczono w tym roku na inwestycje. Najwięcej, bo niemal 600 milionów złotych zaplanowano wydać na zadania z działu ,,Transport i łączność". W tej kwocie zawierają się środki na budowę Drogowej Trasy Średnicowej, które są przekazywane na ten cel ze źródeł zewnętrznych. Uwzględniono także m.in. wydatki na przebudowę wiaduktu na DK 88, ulicy Akademickiej i uliczek Starego Miasta. Kontynuowana będzie budowa trzech hal sportowych przy szkołach i centrum sportowo-kulturalnego w Łabędach, przewidziano również środki na budowę hali widowiskowo-sportowej ,,Podium". Wśród ważniejszych inwestycji znalazły się m.in.: rozbudowa inteligentnego systemu sterowania sygnalizacją świetlną i modernizacja kanalizacji deszczowej.


Budżet miasta na 2013 rok zatwierdzili na ostatniej sesji miejscy radni. Dokument jest dostępny na stronie internetowej www.gliwice.eu.

REKLAMA

 

źródło: UM Gliwice

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA