Intel porzuca europejskie projekty. Co z gigantyczną inwestycją w Polsce?Intel

Intel porzuca europejskie projekty. Co z gigantyczną inwestycją w Polsce?

REKLAMA

Amerykański gigant technologiczny Intel wstrzymuje swoje inwestycje w największe europejskie projekty we Francji i we Włoszech. Decyzja tego globalnego koncernu została podjęta ze względu na straty finansowe jakie ta firma poniosła w 2023 roku. Co z planowaną, wielką inwestycją w Polsce, pod Wrocławiem?

Według raportu opublikowanego przez POLITICO, amerykański portal medialny, Intel zdecydował się odłożyć na później niektóre ze swoich kluczowych europejskich projektów inwestycyjnych. Taki ruch ze strony spółki ma na celu w celu zmniejszenia wydatków. Przypomnijmy, w 2022 roku ten amerykański potentat technologiczny ogłosił wielki plan inwestycyjny opiewający łącznie na dziesiątki miliardów euro. Planował inwestycje w nowe fabryki mikroprocesorów i ośrodki badawczo-rozwojowe w Niemczech, Polsce, Irlandii, Hiszpanii, Francji i we Włoszech.

Projekty Intela miał wielkie poparcie ze strony Unii Europejskiej, która podobnie jak inne, konkurencyjne bloki geopolityczne (np. Chiny) szukała wszelkich możliwych rozwiązań, związanych z przeniesieniem produkcji chipów do Europy i możliwie jak największym wzmocnieniem lokalnego łańcucha dostaw.

Jakie projekty zostały zawieszone?

Intel planował we Francji budowę wielkiego centrum badawczo-rozwojowego w zakresie AI (sztucznej inteligencji) oraz wysokowydajnych obliczeń. Inwestycja miała zostać zlokalizowana w Paryżu. Jak poinformował Intel w oświadczeniu udostępnionym POLITICO, inwestycje we Francji zostały wstrzymane. Jak oświadczyła firma, taka decyzja została podjęta ze względu na "warunki gospodarcze i rynkowe, które znacznie różnią się od tych z 2022 roku".

Raport przygotowany przez POLITICO informuje również o wstrzymaniu przez Intel planów budowy wielkiej fabryki we Włoszech. Projekt o wartości 4,5 miliardów euro prawdopodobnie zostanie zawieszony lub "odłożony na bliżej nieokreśloną przyszłość".

Jakie projekty będą realizowane?

Pozostałe europejskie projekty Intela maja być realizowane/kontynuowane. Dotyczy to inwestycji tej firmy w Irlandii, Niemczech i Polsce. Amerykanie pracują obecnie nad czterema projektami rozbudowy i trzema nowymi inwestycjami typu greenfield. Obejmują one inwestycje w centra B+R (badań i rozwoju) aż po produkcję wafli i zaawansowane operacje pakowania mikroprocesorów).

Gigantyczna inwestycja Intela pod Wrocławiem

Przypomnijmy, gigant technologiczny z Doliny Krzemowej, amerykański koncern Intel, planuje zainwestowanie blisko 20 mld zł (4,6 mld dol.) w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, który powstanie w miejscowości Kadłub w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że podobno nowy rząd blokuje tę największą w Polsce zagraniczną inwestycję i zwleka z notyfikacją polskiego wsparcia dla tego projektu. Nieoficjalnie informacje pojawiły się na początku w przestrzeni polskiego internetu, a następnie temat podchwyciły większe, ogólnopolskie media, gazety, portale, stacje telewizyjne i radiowe. Spekulowano, ze Intel może ostatecznie nawet wycofać się z realizacji tej inwestycji. Krążyły informacje, które nie były poparte konkretnymi dowodami, że inwestycja, która miała powstać w Polsce, trafi ostatecznie do...Meksyku (sic!). W informacjach przodowały osoby zupełnie nie związane tak z samą inwestycją, jak i branżą.

7 lutego Burmistrz Środy Śląskiej na wniosek Starosty Średzkiego wydał opinię ws. Projektu robót geologicznych dla określenia warunków geologiczno-inżynierskich dla projektu i budowy zakładu integracji i testowania półprzewodników firmy Intel.

9 lutego Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało oficjalnie na swojej stronie internetowej, że wysłało do UOKiK prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel, w związku planowaną inwestycją w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

Intel podpisuje umowę z Politechniką Wrocławską

REKLAMA

Amerykański gigant już teraz rozpoczął współpracę z Politechniką Wrocławską. We wspólnych planach jest m.in. prowadzenie projektów badawczych, mentoring prac dyplomowych oraz opracowanie nowego programu nauczania.

31 stycznia Politechnikę Wrocławską odwiedziła delegacja firmy Intel, której przewodniczył Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu. W trakcie spotkania z prof. Arkadiuszem Wójsem, rektorem Politechniki Wrocławskiej podpisany został list intencyjny o współpracy.

Podpisana umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

– W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel – dodał rektor.

Inwestycja firmy Intel będzie gigantyczna

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miało w tym przypadku istniejące już tam zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

Nowa fabryka to także tysiące miejsc pracy u kooperantów amerykańskiego inwestora. Dzięki przełomowej inwestycji firmy z Doliny Krzemowej, w Polsce powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy. Nasz kraj dołączy do grona państw, w których produkowane są najbardziej zaawansowane technologie. Inwestycja Intela to dźwignia rozwoju dla regionu i całej Polski.

Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią kluczowy element budowy urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w niemal każdy sektorze gospodarki. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów.

Zakład pod Wrocławiem będzie jednym z ostatnich etapów, jakie procesory przechodzą zanim trafią w ręce użytkowników. Do zakładu w gminie Miękinia będą przywożone tzw. wafle krzemowe z fabryki, która powstanie w Magdeburgu w Niemczech. Z całych wafli krzemowych w zakładzie pod Wrocławiem będą wycinane pojedyncze chipy, następnie będzie sprawdzana ich jakość i dopiero stąd procesory Intela będą trafiać do sprzedaży.

Intel
Intel
Intel
Intel

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA