Uniwersytet Gdański to największa uczelnia w północnej Polsce. Wedle planu już w połowie 2012 r. oddana zostanie do użytku nowa siedziba Wydziału Chemii i Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt w całości finansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego - jest to druga, pod względem wielkości dotacja z Unii i inwestycja w kraju, po Centrum Nowych Technologii Ochota w Warszawskie. Nowa infrastruktura Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego powstaje w ramach projektu „Budowa Budynków Wydziałów Chemii i Biologii Uniwersytetu Gdańskiego”, który stanowi część programu Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie Kampusu Uniwersytetu. Projekt zakłada budowę trzech budynków - jeden dla Wydziału Biologii i dwa dla Wydziału Chemii, w których dzięki zastosowaniu najnowszych technologii kształcić się będą wysokiej klasy specjaliści w kierunków ścisłych. Łączna powierzchnia trzech obiektów wyniesie prawie 52 tys. mkw.
Budynek Chemii Budynki Wydziału Chemii to dwa zintegrowane obiekty naukowo-dydaktyczne, tworzące nowoczesną bazę dla kierunków chemia, ochrona środowiska oraz nowotworzonych specjalności na tym Wydziale, również we współpracy zarówno z innymi Wydziałami UG jak i innymi uczelniami. Koszt budowy Wydziału Chemii wyniesie ponad 100 mln zł. Realizacja obiektu podzialona jest na dwie części tj. Chemię I i Chemię II. Nowy obiekt liczył będzie ponad 28 tys. metrów kwadratowych - znajdą się tu m.in. laboratoria naukowo-badawcze oraz wydziałowe, hala technologiczna, w której można będzie prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej oraz środowiskowej. Docelowo powstanie również przestrzeń dla ogólnouczelnianych pracowni pomiarów fizykochemicznych wyposażonego w nowoczesną aparaturę badawczą. W ramach inwestycji planowane jest także utworzenie laboratoryjnego centrum doskonałości, przystosowanego do realizacji branżowych badań zleconych.
Budynek Biologii Nowy budynek Wydziału Biologii składać się będzie z dwóch czterokondygnacyjnych skrzydeł oraz jednego skrzydła pięciokondygnacyjnego, które połączy wspólny hol. Każde skrzydło budynku przeznaczone zostanie dla poszczególnej specjalności m.in.: Biologii Molekularnej, Środowiskowej oraz Eksperymentalnej. Powstaną też aule, sale wykładowe, sale do ćwiczeń, laboratoria i pracownie specjalistyczne, szklarnie i woliery dla ptaków. Budynek zostanie wyposażony w sprzęt audiowizualny, system kontroli dostępu i monitoringu, sieci informatyczne i teletechniczne oraz nowoczesną aparaturę badawczą.
Wykonawcą obiektu jest konsorcjum firm: Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH i Alpine Construction Polska sp. z o.o. Natomiast projekt wykonała Pracownia Autorska WAPA Krzysztof Kozłowski z Sopotu.