Kwartał Dworcowa

Kwartał Dworcowa

Hotele/Katowice/Dworcowa 3
REKLAMA
inwestorGrupa Epione
projektantKonior Studio

O inwestycji Kwartał Dworcowa

Grupa Epione (z inwestorem zastępczym – Hotel Invest Development) zdecydowała się zainwestować w zespół zabytkowych kamienic znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca w Katowicach. Jej przedstawicieli przekonała atrakcyjna lokalizacja, szansa na ożywienie prestiżowego, lecz nieco podupadłego fragmentu Śródmieścia, ale też jego rewitalizacyjny potencjał.

Jedenaście zakupionych przez Grupę Epione w latach 2015-2023 kamienic tworzy pierzeję zabudowy kwartałowej między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Stąd nazwa inwestycji - Kwartał Dworcowa.

Rewitalizacja katowickiego Kwartału Dworcowa autorstwa pracowni Konior Studio jest pod wieloma względami wyjątkowa. Dotyczy ona bowiem nie pojedynczych obiektów, ale całego zabytkowego układu urbanistycznego. Przywracając mieszkańcom Katowic zdewastowaną przestrzeń i projektując w kamienicach nowe funkcje, ponownie wypełni się je życiem.

Jednocześnie zachowana została ciągłość struktur miejskich o XIX-wiecznym rodowodzie. Rewitalizacja Kwartału Dworcowa zakłada przekształcenie parterów wszystkich kamienic przylegających do chodników i placu w lokale usługowo-gastronomiczne. Zrównując ich posadzki z poziomem chodnika, czyni je bardziej dostępnymi i przestronnymi. Zmianie uległy także okna piwnic i parteru. W miejscu dotychczasowych pojawiły się współczesne panoramiczne witryny i wejścia z markizami. Dzięki temu nowo powstałe lokale usługowo-gastronomiczne zostały lepiej doświetlone naturalnym światłem, zyskując nowoczesny charakter i wizualnie „otworzyły się” na Plac Dworcowy. Dodatkowo wejścia do hoteli i biur zyskały reprezentacyjny charakter, podkreślając tym samym wyjątkowość zabytkowych kamienic. Część zużytej substancji, pozbawionej cech zabytkowych, została zamieniona nową strukturą. W rewitalizowanych i na nowo zbudowanych obiektach architekci wykorzystali zachowane historyczne elementy kamienne, stalowe i drewniane.

Warto wspomnieć, że w mansardowym poddaszu unikalnej kamienicy u zbiegu ulic Dworcowej i Mielęckiego powstała strefa SPA i wysokiej klasy apartamenty hotelowe. Z kolei wewnątrz kwartału powstał podziemny parking, do którego brama wjazdowa znajduje się w parterze istniejącej kamienicy przy ulicy Mielęckiego.

Opinie o Kwartał Dworcowa

Napisz komentarz
Komentarz do inwestycji Kwartał Dworcowa
Wojciech Jenda
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA