REKLAMA

O inwestycji [Legnica] Remont budynku Starostwa

Starostwo Powiatowe zajmuje budynek, w którym w latach 1975-1998 mieściła się siedziba Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy, a od roku 1990 również siedziba Urzędu Rejonowego.

więcej na stronie:

http://www.starostwo.legnica.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=265&Itemid=83
Napisz komentarz
KingaM
[size=150:10yq1q0e]Elewacja za łososia[/size:10yq1q0e]

początkiem przyszłego roku przestanie straszyć budynek Starostwa Powiatowego. Socrealistyczny kicz zostanie przykryty nową, elegancką elewacją. A wszystko dzięki ... norweskim łososiom.

Likwidacja azbestowych płyt pokrywających budynek starostwa rozpocznie się na dniach. W środę (1 lipca) starosta Jarosław Humenny podpisał umowę z wykonawcą, który został wyłoniony w przetargu. Do końca roku budynek w centrum miasta ma wyglądać na miarę XXI wieku. Na razie wymóg ten spełnia tylko tylna ściana budynku.

- Remont tylnej części w całości sfinansowaliśmy z własnego budżetu. Teraz będzie inaczej. Z własnej kieszeni wyłożymy tylko 900 tysięcy złotych. Cała inwestycja zamknie się w trzech milionach złotych – chwali się Jarosław Humenny, starosta legnicki.

2,1 mln zł. na nową elewację budynku starostwa wyłoży norweski rząd. Wszystko dlatego, że Starostwo Powiatowe załapało się na dofinansowanie z tzw. mechanizmu norweskiego. Kraje, które nie są członkami Unii Europejskiej (Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein) ale korzystają z dobrodziejstwa jej wspólnego rynku – objęte są specjalną „opłatą”. Ta przeznaczana jest później m.in. na finansowanie takich inwestycji jak ta na legnickim Placu Słowiańskim.

- Można powiedzieć, że będziemy mieć ładną elewację dzięki temu, że Norwedzy mogą sprzedawać krajom Unii łososie – śmieje się starosta Humenny.

W starostwie już wyliczyli, że po remoncie elewacji, zaoszczędzą na ogrzewaniu.

- Szacujemy, że będziemy otrzymywać rachunki za energię cieplną o połowę mniejsze – mówi wicestarosta Józef Antoniak.

http://fakty.lca.pl/news,17383,Elewacja_za_lososia.html
KingaM
Nie wiem, czy jakikolwiek remont sprawi, że ten budynek "wypięknieje" :?::wink::wink:
KingaM
Budynek Starostwa wypięknieje

Już niedługo budynek Starostwa Powiatowego przestanie straszyć! Niebawem rozpocznie się bowiem remont elewacji siedziby powiatowych władz. Na razie ogłosiły przetarg na wykonanie prac.

image.php?id=5787&size=2

Inwestycja będzie realizowana w ramach tzw. „Mechanizmu Norweskiego”, którego zadaniem jest wyrównanie różnic w poziomie gospodarczym i społecznym w Europejskim Obszarze Gospodarczym. W jego ramach wykonane zostaną prace w Zespole Szkół w Chojnowie, Domu Pomocy Społecznej w „Prząśnik” w Brenniku i budynku Starostwa Powiatowego w Legnicy.

Na remont powiat otrzyma z Unii Europejskiej milion euro. Około pół miliona zlotych wyłoży z własnego budżetu. Dzięki temu już za kilkanaście miesięcy zmieni się wizerunek budynku starostwa a jego nowa elewacja będzie współgrała z otoczeniem. Zlikwidowane zostanie ocieplenie z azbestowych płyt, które jest nie tylko szkaradne, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Wykonana zostanie termomodernizacja budynków starostwa. W praktyce będzie to polegało na wymianie stolarki okiennej, zmniejszeniu ilości okien na podłużnych ścianach budynku i dociepleniu ścian zewnętrznych.

– Docieplenie ścian i wymiana stolarki okiennej pozwolą na duże ograniczenie kosztów ogrzewania, a w konsekwencji również na redukcję emisji zanieczyszczeń nawet o 60 procent – mówi starosta Jarosław Humenny. – Remont elewacji poprawi estetykę budynku, a dzięki odpowiedniej kolorystyce budynki wkomponują się w architekturę miasta - dodaje starosta legnicki.

Kolorystycznie budynek starostwa ma być podobny do hotelu Qubus. Zakończenie prac jest planowane na grudzień 2010 roku.

http://fakty.lca.pl/news,16267,Budynek_Starostwa_wypieknieje.html
REKLAMA