DODAJ

Remont Zamku Sarny

MAPAŚcinawka Górna
Ścinawka Górna
Do 2013 r. pałac znajdował się w stanie po katastrofie budowlanej, z zawalonymi stropami drewnianymi i bardzo poważnie uszkodzonym dachem.
Od początku 2014 r. znajduje się w posiadaniu fundacji założonej przez trzy osoby prywatne i jest w trakcie obliczonej na ok. 20 lat rewitalizacji. Od 2014 r. prowadzony jest także kompleksowy remont całego założenia, którego powierzchnia użytkowa wszystkich budynków wynosi ok. 15 tys. mkw.
W ciągu pierwszego roku działalności przy udziale funduszy przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego odbudowano dach na  XVII-wiecznym spichlerzu. W 2014 r. zabezpieczono pałac przed zawaleniem i rozpoczęto remont kordegardy oraz prace projektowe. W 2016 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarezerwowało na rzecz Fundacji 400 tys. zł na ratunkowe prace konstrukcyjne w głównym budynku zespołu oraz 180 tys. zł na remont hełmu wieży. Wybudowano nowe stropy pałacu i wyremontowano hełm wieży. W 2017 r. uruchomiono po kapitalnym remoncie dom bramny w którym umieszczono kawiarnię. Kaplica Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 r. jest codziennie dostępna do zwiedzania. W 2018 r. przywrócono konstrukcję dachu pałacu. W 2020 r. dach pokrywany jest łupkiem kamiennym. W bieżącym roku oddano do użytku pierwszy budynek folwarku z pokojami gościnnymi - Dom Kompozytorów z 10 pokojami. Remont kompleksu Sarny nastręcza wielu trudności ze względu na dużą skalę zniszczeń i wielkość zabytkowego założenia. 
Szczegóły - Remont Zamku Sarny
inwestorFundacja Odbudowy Dworu Sarny
nikt jeszcze nie dodał komentarzy
Jesteś deweloperem? Dodaj bezpłatnie inwestycję.
+ Dodaj inwestycję