Trwa remont Zamku Sarny. Są szanse na kolejne pieniądze na ratowanie zabytku

Trwa remont Zamku Sarny. Są szanse na kolejne pieniądze na ratowanie zabytku

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Trwają dalsze prace remontowe Zamku Sarny znajdującego się w Ścinawce Górnej. Fundacja opiekująca się tym zabytkiem prowadzi prace renowacyjne przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Pojawiła się szansa na kolejne pieniądze. We wrześniu mają zostać ogłoszone wyniki konkursu z Funduszy Norweskich, w którym fundacja ubiega się o ok. 6,5 mln zł dotacji przeznaczonej na remont Kaplicy Św. Jana Nepomucena i spichlerza z 1660 r., które według planów mają się stać przestrzenią działalności kulturalnej.
FB
Przez większość swojego udokumentowanego istnienia kompleks Sarny należał do zamożnej rodziny hrabiów von Götzen, Po 1945 r. i po przemianowaniu Scharfeneck na Sarny zespół stał się własnością Skarbu Państwa. Po likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych obiekt bardzo podupadł, stając na skraju zawalenia.
W 2010 r. o przejęcie Dworu Sarny starała się brytyjska fundacja Save Britain’s Heritage pod patronatem Karola, Księcia Walii. Ze względów administracyjnych i formalnych nie doszło do transakcji.
Do 2013 r. pałac znajdował się w stanie po katastrofie budowlanej, z zawalonymi stropami drewnianymi i bardzo poważnie uszkodzonym dachem.
Od początku 2014 r. znajduje się w posiadaniu fundacji założonej przez trzy osoby prywatne i jest w trakcie obliczonej na ok. 20 lat rewitalizacji. Od 2014 r. prowadzony jest także kompleksowy remont całego założenia, którego powierzchnia użytkowa wszystkich budynków wynosi ok. 15 tys. mkw.
W ciągu pierwszego roku działalności przy udziale funduszy przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego odbudowano dach na XVII-wiecznym spichlerzu. W 2014 r. zabezpieczono pałac przed zawaleniem i rozpoczęto remont kordegardy oraz prace projektowe. W 2016 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarezerwowało na rzecz Fundacji 400 tys. zł na ratunkowe prace konstrukcyjne w głównym budynku zespołu oraz 180 tys. zł na remont hełmu wieży. Wybudowano nowe stropy pałacu i wyremontowano hełm wieży. W 2017 r. uruchomiono po kapitalnym remoncie dom bramny, w którym umieszczono kawiarnię. Kaplica Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 r. jest codziennie dostępna do zwiedzania. W 2018 r. przywrócono konstrukcję dachu pałacu. W 2020 r. dach pokrywany jest łupkiem kamiennym. W bieżącym roku oddano do użytku pierwszy budynek folwarku z pokojami gościnnymi - Dom Kompozytorów z 10 pokojami. Remont kompleksu Sarny nastręcza wielu trudności ze względu na dużą skalę zniszczeń i wielkość zabytkowego założenia. 
W ostatnich tygodniach podczas remontu dokonano niezwykle cennego odkrycia. To wyjątkowy strop z XVII wieku. W salach, w których znajduje się odkryty polichromowany sufit, znaleziono także relikty fryzów podstropowych oraz fragmenty sgraffito na tynku pochodzące z 1590 r. 
Odkryty sufit przeznaczony jest do konserwacji, a sale do aranżacji muzealnej. W 2021 r. fundacja która opiekuje się Zamkiem Sarny zamierza doprowadzić do kompleksowej konserwacji pomieszczeń, w którym się znajdują, i udostępnienia ich do zwiedzania.
FB
Prace zabezpieczające malowidła i badania odbyły się w 2020 r. przy wsparciu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do 2013 r. 
Położone na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi, zabytkowe założenie w Sarnach (niem. Scharfeneck) jest jednym z najciekawszych architektonicznie historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska.
FB

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Magda Gajda(gość)
Super!!
Jan Augustynowski
Moje rodzinne okolice. Wspaniały obiekt. 3mam kciuki za Dolny Śląsk i te nasze wszystkie zamki i pałace. Możemy być światowym centrum tego typu obiektów, nigdzie tyle nie ma jak u nas :)

Najnowsze artykuły

Na Stadionie Olimpijskim zostaną usunięte usterki po gruntownej przebudowie z lat 2015-2017
Miasto Wrocław zdecydowało się na usunięcie wszystkich usterek, które stwierdzono po gruntownej prze...
Trwa modernizacja dworców kolejowych na Dolnym Śląsku. Obiekt w Malczycach bliski finalizacji
Realizacja przebudowy malczyckiego dworca kolejowego jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Na zew...
Podpisano umowę na budowę drugiego odcinka obwodnicy Dzierżoniowa
W przyszłym roku mają rozpocząć się prace przy budowie kolejnego etapu obwodnicy Dzierżoniowa. Koszt...
Kraków: Jest ostateczna lista projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego
Mieszkańcy będą mogli oddać swoje głosy na wybrane projekty w dniach od 25 września do 5 październik...
Poznań: Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę ulicy Królowej Jadwigi
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na remont ulicy Królowej Jadwigi. Firmy mogą...
Łódź: Kolejne ulice w centrum przejdą remont
Ulice Ogrodowa oraz Północna przejdą remont. Miasto wybrało najlepszą koncepcję zagospodarowania ter...
Wrocław: Bulwar Fizyków i Ogród Doświadczeń nad Odrą mają szansę na rozbudowę
Jest szansa, że położony w samym centrum Wrocławia nadodrzański Bulwar Zwierzyckiego doczeka się kol...
Most w Pilchowicach wpisany do rejestru zabytków. Decyzja jest już prawomocna
Sławny już most kolejowy w Pilchowicach na Dolnym Śląsku jest już prawnie chroniony. W sierpniu obie...
Podwyżka opłat za parkowanie we Wrocławiu uchwalona. Nawet 7,70 zł za godzinę
Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej przegłosowana została podwyżka opłat za parkowanie we Wrocławiu....
Rynek biurowy w Polsce – duży wzrost wynajmu powierzchni biurowych
Według danych Real Estate Digital Data (REDD), największej bazy danych o rynku biurowym w Polsce, ak...