Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i Twierdza Srebrna Góra dostały duże pieniądze na remonty źródło: Jacek Halicki - licencja - CC BY 3.0 - wikipedia.org

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i Twierdza Srebrna Góra dostały duże pieniądze na remonty

Orzech
Orzech
REKLAMA
Dwa wielkie, dolnośląskie zabytki i zarazem atrakcje turystyczne otrzymały kolejne środki finansowe na remonty i przywracanie dawnego im blasku. Dofinansowanie z tzw. Funduszy Norweskich otrzymał Pałac Marianny Orańskiej w Ząbkowicach Śląskich i Twierdza Srebrna Góra.
Na ponad 200 złożonych wniosków z całego kraju, dofinansowanie otrzymało tylko 20. Na podium listy obiektów, które otrzymają pieniądze znalazły się te dwa dolnośląskie zabytki. Oba otrzymają kwoty po 15 mln zł każdy! Będzie to olbrzymi zastrzyk finansowy dla tych zabytkowych budowli.
Dzięki nowym środkom finansowym w Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim - piątym co do wielkości taki obiekcie w Polsce wykonana zostanie pełna rekonstrukcja ogrodu przypałacowego wraz z fontannami. Obiekt odzyska również piękne tarasy i rzeźby. Fontanny i tarasy swoją największą świetność przeżywały przed II wojną światową, a pałac słynął na całym Śląsku z pięknych i licznych fontann. Dodatkowo zrewitalizowany ma zostać cały parter pałacu, w tym krużganki i polichromie, które tam się znajdowały.
Poza działaniami rewitalizacyjnymi Pałacu Marianny Orańskiej planowane są również liczne działania edukacyjne i kulturalne.
Do tej pory na remonty i rewitalizację Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim wydano od 2013 roku, kiedy obiekt przejęła gmina, łącznie około 25 mln zł. Zastrzyk pieniędzy z Funduszy Norweskich znacząco przyspieszy prace konserwatorskie prowadzone od kilku lat przez gminę
To kolejne środki finansowe, jakie udało się pozyskać w tym roku na remont tego pięknego obiektu. We wrześniu informowaliśmy o tym, że gminie udało się pozyskać ponad 7 mln zł. Wtedy była to największa, jednorazowa dotacja jaka została przyznana na remont tego wielkiego, zabytkowego kompleksu pałacowego. Tamte pieniądze zostaną z kolei przeznaczone na realizację trzech zadań: remontu oficyny pałacowej - dawnej wozowni, która zostanie w pełni zrewitalizowana. Wykonany zostanie także remont kolejnej części połaci dachowej pałacu. Gruntowny remont przejdzie też sklepienie w kaplicy pałacowej. Wszystkie te przedsięwzięcia dostały dofinansowanie zarówno ze środków w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – PolskaRegionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, Skarbu Państwa - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Gmina szacuje, że minimum jakie jest potrzebne na jego dalszą odbudowę to kwota rzędu 250-270 mln zł.

Od 2013 roku obiekt jest systematycznie odnawiany przez gminę Kamieniec Ząbkowicki, głównie dzięki środkom pozabudżetowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środków Unii Europejskiej i budżetu województwa.


Twierdza Srebrna Góra także z 15 mln zł dofinansowania

15 mln zł z tzw. Funduszy Norweskich otrzymała także najpotężniejsza twierdza górska w Europie - Twierdza Srebrna Góra.

Za przyznane środki planowane są nowe trasy (ich łączna długość powiększy się aż o 100%). Powstaną cztery zwodzone mosty, w tym zostanie wykonana największa pełna rekonstrukcja odtworzenie drewnianego mostu zwodzonego w Europie. Powstać ma także centrum multimedialne dla turystów. Wybudowany ma zostać również park maszyn, które budowały twierdzę. Niektóre bloki, z których została wybudowana twierdza ważyły po 600 kg i przywoziły je cztery wozy konne. I według zapewnień przedstawicieli srebrnogórskiej twierdzy - te wozy też będą tu jeździć.

Dzięki nowym inwestycjom, które będą realizowane w twierdzy przez najbliższe 4 lata , a przede wszystkim dzięki odbudowie mostów, turyści będą mogli dotrzeć do nowych przestrzeni, które do tej pory były niedostępne nie tylko dla zwiedzających, ale nawet dla pracowników.

Nie zabraknie również licznych wystaw multimedialnych, sal dydaktycznych czy kawiarni. Projekt przewiduje także m.in organizację wielu wydarzeń kulturalnych przez najbliższe 4 lata. Powstać ma również np. pole namiotowe, które pozwoli turystom przenieść się w czasie i spędzić czas tak jak żołnierze nocujący dawniej w Twierdzy Srebrna Góra.

Dla gminy Stoszowice, która od lat jest właścicielem twierdzy taka 15 mln  dotacja to ogromna pomoc. Roczny budżet całej gminy wynosi zaledwie 30 mln zł. Dla porównania od 2002 roku, gdy twierdzę zaczęto udostępniać turystycznie, na jej ratowanie i rewitalizację przeznaczono łącznie około 25 mln zł.

Prace remontowe i rewitalizacyjne prowadzone w Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim i Twierdzy Srebrna Góra, które wykonywane będą za przyznane właśnie dotacje z tzw. Funduszy Norweskich, zakończą się w 2024 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...