Trwa rewitalizacja Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku źródło: Foto: Piotr Iskra, licencja CC BY-SA 3.0-pl / Wikimedia Commons

Trwa rewitalizacja Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku

REKLAMA
Jeden z najpiękniejszych obiektów zabytkowych w Polsce, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku z roku na rok odzyskuje swój dawny blask. Trwają liczne prace rewitalizacyjne, jednak brakuje jeszcze wielu milionów złotych, aby zakończyć pełen remont tego wielkiego obiektu.
Od 2012 roku pałac należy do gminy Kamieniec Ząbkowicki. Od 2013 roku remontuje ten wielki, zabytkowy obiekt. Na prace rewitalizacyjne i remontowe pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim gmina wydała dotychczas 40 mln zł. Środki finansowe pochodziły głównie z zewnętrznych źródeł w postaci licznych dotacji. Wszystkie te przedsięwzięcia dostały dofinansowanie zarówno ze środków w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, Skarbu Państwa - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Prace są jednak opóźnione z powodu koronawirusa, opóźnień w dostawach i wzrostu cen materiałów budowlanych. Żeby dokończyć remont potrzeba jeszcze co najmniej 100 ml zł. Na całkowite przywrócenie dawnej świetności pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, według szacunków gminy potrzeba kwoty od 250 do nawet 270 milionów złotych.
Wkrótce ma zostać ukończony remont południowej oficyny pałacu, która to inwestycja uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Polsko-Czeskiego - inwestycja zostanie ukończona do końca lutego tego roku. Ponadto gmina rozpoczyna olbrzymie przedsięwzięcie związane z realizacją odbudowy pałacowych tarasów w ramach programów norweskich. Pełne przywrócenie ich świetności może potrwać nawet cztery lata.
Termin ukończenia prac remontowych oficyny wschodniej miał przypadał na styczeń 2022 roku, jednak ze względu na covidowe obostrzenia i trudności w pozyskiwaniu materiałów budowlanych of rim zewnętrznych, termin ulegnie wydłużeniu o dwa miesiące.
Kilka miesięcy temu, w III kwartale 2021 roku kończono kolejny etap rekonstrukcji dawnej kaplicy. Po odtworzeniu ożebrowania kaplicy uwidocznione zostało tzw. sklepienie gwiaździsto-palmowe, które znajdowało się tutaj pierwotnie. W ramach prac rewitalizacyjnych w Pałacu Marianny Orańskiej wykonana została także nowa stolarka okienna, która wykreowała kobaltową poświatę, która nadaje temu miejscu niezwykłą aurę. 
Wszystkie te prace rewitalizacyjne na terenie pałacu przeprowadzono dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (remont sklepienia)Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (ożebrowanie) oraz środkom finansowym pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego (wykonanie nowej stolarki okiennej).
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu nie tylko na Dolnym Śląsku ale i w PolsceUfundowała go Marianna Orańska, księżniczka niderlandzka, żona pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna. Pałac zaprojektowany został przez wybitnego pruskiego architekta Schinkela, jednak znaczący wpływ na jego ostateczny wygląd miała sama Marianna, która nadzorowała jego powstanie na niemal każdym etapie jego budowy
REKLAMA
Źródło: Gmina Kamieniec Ząbkowicki - youtube.com
Źródło: Telewizja Sudecka - youtube.com
Źródło: Radio Wrocław - youtube.com

Komentarze (2)

Napisz komentarz
lee(gość)
Ten "pałac" to tzw sztuczna ruina! w XIX wieku była moda na budowanie takich koszmarów żeby urządzać w nich bale i pikniki...
Parker
Thank you so much to sharing great post. https://www.walgreenslistens.life/
REKLAMA