Zakończył się remont zabytkowego pałacu w Sobieszowie źródło: Karkonoski Park Narodowy

Zakończył się remont zabytkowego pałacu w Sobieszowie

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA
W wakacje zakończył się remont zabytkowego pałacu w Sobieszowie na Dolnym Śląsku. Budynek stanowi jedną z części powstającego w tej dzielnicy Jeleniej Góry - Centrum Muzealno-Edukacyjnego. Na terenie pałacu wkrótce powstanie wystawa muzealna, a górne kondygnacje zostaną przeznaczone na nową siedzibą dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego. Wartość inwestycji wyniosła ponad 17,5 mln złotych.
O skali wykonanych prac remontowych świadczą statystyki: na ogromnym dachu pałacu w Sobieszowie położono łącznie 51,5 tys. sztuk dachówek, na posadzkach i klatce schodowej wykorzystano prawie 6 ton piaskowca, a z pałacowych piwnic wywieziono prawie 600 ton gruzu. Od podstaw wybudowano klatkę schodową i szyb windowy. Pałac Sobieszów zyskał także nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie. W ramach prac remontowych pieczołowicie odrestaurowano również wszystkie wartościowe detale architektoniczne, takie m.in. jak herb nad wschodnim wejściem do pałacu. Nad remontem obiektu na każdym jego etapie stale czuwał konserwator zabytków, z którym uzgadniano m.in. kolor elewacji.
W Małej Stajni powstała sala konferencyjna na 150 osób. 24 września przedstawiciele generalnego wykonawcy, firmy Pre-Fabrykat, zgłosili budynek Wielkiej Stajni do odbioru. Pomieszczenia ekspozycyjne czekają na wykonawcę, który kompleksowo zrealizuje wystawę "Klimatyczne Karkonosze", która ma zająć dwa piętra w budynku (w sumie około 1700 mkw.). W sali zaplanowano m.in. "Kino zjawisk pogodowych" - pasjonujące widowisko, które będzie prezentowane na podwieszanych lekkich ekranach. Przeżyjemy tu wschód i zachód słońca, burzę, zamieć śnieżną, zobaczymy widmo Brockenu. Poczujemy na własnej skórze wiatr fenowy, pospacerujemy między kałużami po deszczu i dowiemy się, jak powstaje tęcza. Postępowanie na wyłonienie wykonawcy wystawy właśnie trwa. Nieco dłużej potrwają prace przy remoncie Budynku Wejściowego.
REKLAMA
Od marca na terenie kompleksu pałacowego w Sobieszowie trwa także budowa Elektrycznej Stodoły czyli drewniano-betonowej konstrukcji, której dach zostanie pokryty panelami fotowoltaicznymi. Obiekt ten w przyszłości ma być wykorzystywany m.in. do edukacji ekologicznej. Budynek ten zamknie dziedziniec kompleksu od południowego zachodu. Wartość tej inwestycji wynosi prawie 5 mln zł.
Remont pałacu w Sobieszowie finansowany jest ze środków Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN) oraz pieniędzy pozyskanych ze źródeł zewnętrznych. Dotychczas KPN pozyskał na wszystkie prace ponad 62 mln zł, z czego 49 mln zł to dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt wykonanych robót wyniósł ponad 40 mln zł. 
  • Najwięcej funduszy, bo ponad 17,5 mln zł pochłonął remont samego Pałacu i stojącego obok Domku Ogrodnika
  • 14 mln zł kosztował dotychczas remont Wielkiej Stajni
  • 4 mln przeznaczono na remont Budynku Wejściowego
  • Przebudowa Małej Stajni kosztowała do tej pory 6,5 mln. 
Nad całością przeprowadzanej inwestycji czuwają pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. W celu obniżenia kosztów, KPN nie zdecydował się na korzystanie z usług inwestora zastępczego.
Jak szacują przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego, wartość całej inwestycji przekroczy 80 mln zł. Otwarcie Centrum Muzealno-Edukacyjnego planowane jest na I kwartał 2023 r. Generalnym wykonawcą prac remontowych jest firma Pre-Fabrykat.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Janek(gość)
Chujowa elewacja konserwator ślepiec
REKLAMA