Łódź: Zakończył się remont Pałacu Izraela Poznańskiego [FILM]fot. Jakub Zazula

Łódź: Zakończył się remont Pałacu Izraela Poznańskiego [FILM]

https://img.investmap.pl/user/2/244705_%s.jpg
Hania Kowalczyk
REKLAMA
Trwający ponad dwa lata remont dobiegł końca. Pałac Poznańskiego został otwarty dla turystów i mieszkańców miasta. Łączny koszt wszystkich prac wyniósł 40 mln zł.
"Łódzki Luwr" został uznany w 2015 roku za pomnik historii – tytuł przyznawany jest zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej.
Cała elewacja budynku została poddana gruntownemu remontowi. Nowy wygląd zyskały wszystkie najdrobniejsze elementy: sztukateria, gzymsy, detale architektoniczne czy figury wieńczące fasadę. Odnowione zostały także balustrady balkonów. Wykonawca musiał zadbać także o nowe pokrycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową oraz rynny. Przywrócone zostało również wejście od strony ulicy Zachodniej – jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo w budynku zamontowano przeszklone windy.
Jak podkreślają władze miasta, w Pałacu Poznańskiego odkryto wiele elementów, o których istnieniu wcześniej nie było wiadomo. I tak na przykład znaleziono okładzinę z różowego piaskowca. Konserwatorzy starali odtworzyć jak najbardziej oryginalny kształt pałacu.
– Remont pałacu to również odkrycia. I tak np. zasypane okna piwnic od strony ulicy Ogrodowej osłoniły pięknie zachowane kraty z XIX wieku, odsłoniliśmy również okładzinę z różowego piaskowca. Przywróciliśmy oryginale dębowe mazerunki pod schodami paradnej klatki – opowiada Paulina Długosz z Muzeum Miasta Łodzi. – Nowością w pałacu jest przeszklona winda, z której będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Na podłodze windy widoczny jest motyw posadzki powtórzony z pałacowych wnętrz. Ciekawostką dla stałych bywalców muzeum będzie gabinet Poznańskiego, gdzie odtworzyliśmy oryginalne wymalowania w kolorach oliwki, czerwieni i złota – wymienia.
fot. investphoto.pl
W podziemiach Pałacu została otwarta nowa, multimedialna wystawa "Ziemia Obiecana – wczoraj i dziś". Całość została podzielona na pięć obszarów: prolog i ludzie, czyli opowieść o powstaniu i dziejach Łodzi, postęp, czyli prezentacja największych zmian (gospodarczych, politycznych itp.), jakie zaszły na przestrzeni lat, sukces, czyli historia rodzin, które znacząco wpłynęły na dzieje miasta – Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów. Ostatnim elementem jest metropolia, czyli wystawa współczesnych osiągnięć Łodzi. Za projekt odpowiedzialny jest Tomasz Zalewski. Wystawa dostępna jest w języku polskim oraz angielskim. Dla zwiedzających dostępna jest także biblioteka.
Budowę pałacu rozpoczął Izrael Kalmanowicz Poznański. W 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i Stodolnianej. Początkowo obiekt miał pełnić funkcję reprezentacyjno-handlową. Pierwszy projekt pałacu jest dziełem Hilarego Majewskiego, głównego projektanta Miasta Łodzi. Po 10 latach obiekt został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga architekta ze Stuttgartu oraz inżyniera Dawida Rosenthala. Obecny kształt Pałacu Poznańskiego został nadany po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem ówczesnego projektu był architekt Adolf Zeligson.
fot. Jakub Zazula

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Ralf Sz(gość)
Piękny budynek!

Najnowsze artykuły

Budowa The Bridge w Warszawie coraz bliżej
Ghelamco rozpoczyna przygotowania do budowy wieżowca The Bridge. Budynek stanie u zbiegu ulicy Towar...
Kraków: Miasto planuje nową kładkę na Dębnikach
Rada miasta na wniosek wiceprzewodniczącego Rafała Komarewicza zleciła Zarządowi Inwestycji Miejskic...
Kolejna amerykańska firma stawia na Katowice
Hyland Software, amerykańska firma z branży IT, która zainwestowała w Katowicach w ubiegłym roku otr...
Warszawa: Central Point przyciąga najemców [FILM]
Firma prawnicza Wolf Theiss zdecydowała się wynająć w Central Point 1500 mkw. powierzchni...
Kraków: Przy rondzie Matecznego powstaje nowe osiedle
Przy ulicy Rydlówka, niedaleko ronda Matecznego, deweloper Echo Investment rozpoczyna realizację osi...
Cukrownia Apartamenty stanie w Szczecinie
Przy ul. Południowej i Floriana Krygiera w Szczecinie, na przeszło 6 ha działce powstaje osiedle Cuk...
Trwają prace nad dokumentacją dla trasy S8 na odcinku: Wrocław - Kłodzko
W trakcie opracowania jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla rozbudowy trasy ek...
Kraków: Tramwajem przez Aleje
Miasto Kraków rozpisało przetarg na koncepcję nowej linii tramwajowej, miałaby ona przebiegać pomięd...
Kraków: Utrudnienia na ulicy Podgórskiej
Z powodu kolejnego etapu prac konstrukcyjnych mostów kolejowych nad Wisłą, dziś 25 stycznia zamknięt...
Rewitalizacja XVIII wiecznego pałacyku Pücklera. Muzeum bolesławieckiej ceramiki zmieni swoją siedzibę.
Za 20 mln zł zostanie wyremontowana nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – ze 189 złożonych pr...