Łódź: Zakończył się remont Pałacu Izraela Poznańskiego fot. Jakub Zazula

Łódź: Zakończył się remont Pałacu Izraela Poznańskiego

FILM
Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
Trwający ponad dwa lata remont dobiegł końca. Pałac Poznańskiego został otwarty dla turystów i mieszkańców miasta. Łączny koszt wszystkich prac wyniósł 40 mln zł.
"Łódzki Luwr" został uznany w 2015 roku za pomnik historii – tytuł przyznawany jest zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej.
Cała elewacja budynku została poddana gruntownemu remontowi. Nowy wygląd zyskały wszystkie najdrobniejsze elementy: sztukateria, gzymsy, detale architektoniczne czy figury wieńczące fasadę. Odnowione zostały także balustrady balkonów. Wykonawca musiał zadbać także o nowe pokrycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową oraz rynny. Przywrócone zostało również wejście od strony ulicy Zachodniej – jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo w budynku zamontowano przeszklone windy.
Jak podkreślają władze miasta, w Pałacu Poznańskiego odkryto wiele elementów, o których istnieniu wcześniej nie było wiadomo. I tak na przykład znaleziono okładzinę z różowego piaskowca. Konserwatorzy starali odtworzyć jak najbardziej oryginalny kształt pałacu.
REKLAMA
– Remont pałacu to również odkrycia. I tak np. zasypane okna piwnic od strony ulicy Ogrodowej osłoniły pięknie zachowane kraty z XIX wieku, odsłoniliśmy również okładzinę z różowego piaskowca. Przywróciliśmy oryginale dębowe mazerunki pod schodami paradnej klatki – opowiada Paulina Długosz z Muzeum Miasta Łodzi. – Nowością w pałacu jest przeszklona winda, z której będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Na podłodze windy widoczny jest motyw posadzki powtórzony z pałacowych wnętrz. Ciekawostką dla stałych bywalców muzeum będzie gabinet Poznańskiego, gdzie odtworzyliśmy oryginalne wymalowania w kolorach oliwki, czerwieni i złota – wymienia.
fot. investphoto.pl
fot. investphoto.pl
W podziemiach Pałacu została otwarta nowa, multimedialna wystawa "Ziemia Obiecana – wczoraj i dziś". Całość została podzielona na pięć obszarów: prolog i ludzie, czyli opowieść o powstaniu i dziejach Łodzi, postęp, czyli prezentacja największych zmian (gospodarczych, politycznych itp.), jakie zaszły na przestrzeni lat, sukces, czyli historia rodzin, które znacząco wpłynęły na dzieje miasta – Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów. Ostatnim elementem jest metropolia, czyli wystawa współczesnych osiągnięć Łodzi. Za projekt odpowiedzialny jest Tomasz Zalewski. Wystawa dostępna jest w języku polskim oraz angielskim. Dla zwiedzających dostępna jest także biblioteka.
Budowę pałacu rozpoczął Izrael Kalmanowicz Poznański. W 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i Stodolnianej. Początkowo obiekt miał pełnić funkcję reprezentacyjno-handlową. Pierwszy projekt pałacu jest dziełem Hilarego Majewskiego, głównego projektanta Miasta Łodzi. Po 10 latach obiekt został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga architekta ze Stuttgartu oraz inżyniera Dawida Rosenthala. Obecny kształt Pałacu Poznańskiego został nadany po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem ówczesnego projektu był architekt Adolf Zeligson.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Ralf Sz(gość)
Piękny budynek!
REKLAMA