7 czerwca firma Virako, deweloper Monopolis, oficjalnie odebrała prawomocne pozwolenie na budowę i niebawem rozpocznie prace konserwatorskie w zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Odrestaurowane historyczne budynki z nowoczesnymi powierzchniami biurowymi, restauracjami, klubem dla dzieci, zielonymi skwerami, muzeum i teatrem zostaną oddane do użytku w drugiej połowie 2018 roku. Za pozyskiwanie najemców odpowiedzialna będzie firma doradcza JLL.
Projekt Monopolis przygotowała pracownia Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Projektanci zadbali o każdy szczegół: wyeksponowanie postindustrialnego charakteru miejsca, stworzenie otwartej przestrzeni, zaaranżowanie jak największej ilości zieleni i harmonijne połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami. Obok powierzchni biurowych gwarantujących najwyższy komfort pracy, deweloper Virako stworzy przestrzenie dla ważnych wydarzeń kulturalnych, spędzania wolnego czasu i relaksu.
– Na początku maja zaprezentowaliśmy projekt Monopolis. Mamy już pozwolenie na jego budowę i przystępujemy do prac konserwatorskich, w tym czyszczenia cegieł w zabytkowych budynkach. W tym zakresie do współpracy zaprosiliśmy uznaną pracownię konserwatorską Mosaicon. Kolejnym krokiem będzie wybór generalnego wykonawcy inwestycji, którego dokonamy w kolejnych tygodniach – zapowiada Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako. – Cieszy nas również pozyskanie do komercjalizacji Monopolis międzynarodowego i prestiżowego agenta, firmy JLL.
Najważniejszą częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów, dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. To trzeci co do wielkości kompleks fabryczny w Łodzi, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Główny budynek dawnej rozlewni zamieni się w wygodne biura, a na parterze w restauracje, winiarnie, czy kawiarnie. W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu – teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla przedszkola i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki.
– Od premiery projektu minął raptem miesiąc, a Virako już rozpoczyna prace konserwatorskie przy odnowie wyjątkowego zabytku – to świetne tempo. Trzymam mocno kciuki za dalsze powodzenie tej inwestycji – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Monopolis zdecydowanie zmieni tę część miasta. Wierzę, że stanie się centrum życia, nie tylko dla pracujących w biurowcach osób, ale także dla mieszkańców okolicznych osiedli. W naturalny sposób będzie uzupełnieniem i domknięciem Nowego Centrum Łodzi.
Pracownia konserwatorska Mosaicon będzie odpowiedzialna za prace konserwatorskie związane z oczyszczeniem cegieł w zabytkowych gmachach dawnego Monopolu. Firma ma w swoim portfolio ważne i znane realizacje, m.in.: Art_Inkubator, łódzką Archikatedrę, EC1, Manufakturę, stołeczne: Kamienicę pod Gryfami, hotel Europejski, czy Dom pod Królami oraz klasztor w Piotrkowie Trybunalskim. Warto nadmienić, iż Mosaicon przeprowadza obecnie remont największej ceglanej świątyni na świecie, tj. Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
– Monopolis będzie dla nas jedną z największych i najbardziej prestiżowych realizacji w pofabrycznych przestrzeniach. Jego niewątpliwym atutem jest dobry stan zachowania. Układ budynków, komin, uliczki, wszystko to tworzy bardzo klimatyczną przestrzeń. W pierwszej kolejności zajmiemy się oczyszczeniem dawnego Polmosu z wtórnych elementów, skuciem tynków, aby odsłonić we wnętrzach cegłę, usunięciem wtórnych instalacji. Kolejnym etapem będzie oczyszczenie cegły na elewacjach i odrestaurowanie detali – mówi Michał Potz z pracowni Mosaicon.
REKLAMA
W Monopolis powstanie 29 tysięcy mkw. biur i usług. Najwyższej klasy przestrzenie biurowe zostaną stworzone w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie w pierwszym etapie 7 000 mkw. nowoczesnych biur. W drugim etapie inwestycji w dwóch nowych gmachach M2 i M3 – odpowiednio 8 770 i 8 150 mkw. W sumie niemal 2500 komfortowych miejsc pracy o najwyższym standardzie. Kolejne 5 000 mkw. to usługi, basen i teatr zlokalizowane w pozostałych budynkach historycznych.
Firma JLL została wybrana wyłącznym agentem ds. komercjalizacji i marketingu kompleksu Monopolis.
– Łódź umacnia swoją pozycję jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla biznesu w Polsce. W mieście debiutują nowe marki, a działające już na tym rynku firmy rozwijają swoje struktury i zwiększają zatrudnienie. Unikalne projekty typu Monopolis trafiają w potrzeby coraz bardziej wymagających najemców szukających oryginalnych adresów biurowych, z rozwiniętą ofertą usługową, rozrywkową i kulturalną – mówi Tomasz Czuba, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w JLL.
Monopolis jest zlokalizowane u zbiegu dwóch głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Zespół jest dobrze skomunikowany z dworcem Łódź Fabryczna oraz z lotniskiem. Dojazd do autostrady A1 zajmuje 10 minut. W pobliżu Monopolis są przystanki, łącznie 23 linii autobusowych i tramwajowych.
Inwestycja będzie certyfikowana w systemie BREEAM, na poziomie Very Good i Excellent. Zgodnie z wymogami certyfikacji, wszystkie rozwiązania technologiczne i budowlane zastosowane w zespole mają na celu stworzenie komfortowego i przyjaznego środowiska pracy, optymalizację kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko.
Monopol WódczanyDawne zakłady Monopolu Wódczanego to trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Został on zbudowany w 1902 roku i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju miasta. Dzięki poczynionym inwestycjom, łódzki zakład stał się najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70-tych. Monopol Wódczany od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych.
Źródło: materiały prasowe