Zakończył się kolejny etap rewitalizacji Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickimźródło: Piotr Iskra - pl.wikipedia.org/wiki/ - licencja CC BY-SA 4.0

Zakończył się kolejny etap rewitalizacji Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

REKLAMA
Zabytkowy Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku z roku na rok odzyskuje swój dawny blask. Właśnie zakończył się kolejny etap plac rewitalizacyjnych na terenie obiektu.

Ukończono kolejny etap rekonstrukcji dawnej kaplicy. Po odtworzeniu ożebrowania kaplicy uwidocznione zostało tzw. sklepienie gwiaździsto-palmowe, które znajdowało się tutaj pierwotnie. W ramach prac rewitalizacyjnych w Pałacu Marianny Orańskiej wykonana została także nowa stolarka okienna, która wykreowała kobaltową poświatę, która nadaje temu miejscu niezwykłą aurę. 

Wszystkie te prace rewitalizacyjne na terenie pałacu przeprowadzono dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (remont sklepienia), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (ożebrowanie) oraz środkom finansowym pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego (wykonanie nowej stolarki okiennej).

To nie koniec planowanych w najbliższym czasie prac na terenie tego zabytkowego, dolnośląskiego pałacu. W kolejnym etapie planowane jest przywrócenie sztukaterii i odtworzenie dawnego wystroju kaplicy. 

Następne duże przedsięwzięcie dotyczące remontu pałacu Marianny Orańskiej jakie gmina planuje do realizacji na najbliższe lata, to pełne odtworzenie wszystkich ogrodów pałacowych.

Od momentu kiedy w 2012 r. gmina Kamieniec Ząbkowicki stała się właścicielem pałacu, zainwestowała w jego remont już około 20 mln zł. Jest to jednak nadal kropla w morzu potrzeb. Gmina szacuje, że minimum jakie jest potrzebne na jego dalszą odbudowę to kwota rzędu 250-270 mln zł.

Od 2013 roku obiekt jest systematycznie odnawiany przez gminę, głównie dzięki środkom pozabudżetowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środków Unii Europejskiej i budżetu województwa.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w PolsceUfundowała go Marianna Orańska, księżniczka niderlandzka, żona pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna. Pałac zaprojektowany został przez wybitnego pruskiego architekta Schinkela, jednak znaczący wpływ na jego ostateczny wygląd miała sama Marianna, która nadzorowała jego powstanie na niemal każdym etapie jego budowy. 

Wykonana nowa stolarka okienna wykreowała kobaltową poświatę, która nadaje temu miejscu niezwykłą aurę:




Zdjęcia: facebook.com/MarcinCzerniecBurmistrz/
REKLAMA

Komentarze (4)

Napisz komentarz
aga(gość)
Pałac pięknieje, byłam w majówkę. Wrócę jak zdrowie pozwoli za 5-10 lat, pewnie będzie piękniejszy.
Mieszko(gość)
Dr.Sobiech zabezpieczył pałac w odpowiednim momencie przed dewastacją . Oczywiście pamiętam jak był szykanowany przez obecną władzę Kamienica Ząbkowickiego i wytykany o nieprawidłowości w przeprowadzonych pracach bez nadzoru itp.Zastanawia mnie ,kto poświęciłby wszystko wiedząc, że jest to kropla w morzu.Dzisiej prężą się za unijne pieniądze ,dotacje z cudzej kieszeni łatwo brać ale poświęcić wszystko dla tak wielu nie otrzymując NIC ...poza j.w wspomniałem negatywną opinią o D.Sobiechu,,  To Ci co zawsze dużo gadają a mało robią,, Zawsze będzie mało jak tyle Chce brać.
Lpiter(gość)
Cześć i chwała doktorowi  Sobiechowi z Poznania. Walczył z urzędem gminy jak Don Kichot. Pamiętamy. Na tablicy informacyjnej i w historii zamku należy o tym wspomnieć.
Lech(gość)
Gmina utrudniała dzierżawcy pałacu, pasjonatowi dr. Sobiechowi jak mogła. To on tak naprawdę uratował pałac przed całkowitą ruiną z własnych środków odziedziczonych w spadku (odgruzowal i odtworzył większość sklepień, dzialala restauracja i pokoje noclegowe, czynne było wejście na wieżę) i po jego śmierci gmina ma się dziś czym chwalić.
REKLAMA