I. Rewitalizacja zabytkowego Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu
Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu jest najokazalszym parkiem typu krajobrazowego w Toruniu. Położony na terenie falistym, opadającym stromą skarpą w kierunku Wisły, jest rozplanowany na rzucie wydłużonego prostokąta o długości 1 km. Teren parku jest objęty ochroną konserwatorską, a w 1997 r. został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Część zabytkowa zajmuje powierzchnię ok. 250 000 m kw.
Projekt rewitalizacji obejmuje następujące działania: - uzbrojenie terenu w sieć wodno-kanalizacyjną, - remont i doposażenie alejek wraz z dostosowaniem ich do potrzeb osób niepełnosprawnych, - remont placów zabaw wraz z doposażeniem terenu parku w dodatkowe miejsca rekreacji dla dzieci, - budowę amfiteatru, - rozbudowę oświetlenia parkowego wzdłuż alejek, - modernizację fontanny, - ustawienie ławek oraz stołów "szachowych", - instalację monitoringu wizyjnego, - urządzenie boiska sportowego, - remont i doposażenie ścieżki rowerowej oraz toru saneczkowego, - remont groty i kaskady wodnej, - realizację pawilonów gospodarczych z toaletami, - zagospodarowanie terenu na miejsca postojowe podczas imprez masowych.
II. Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu został założony w 1797 r. Stanowi miejsce wypoczynku, ochrony zasobów przyrodniczych i kulturowych oraz edukacji przyrodniczo - ekologicznej. Średnio w ciągu roku odwiedza go ok. 500 grup ze szkół z Torunia i okolic. Wysokie walory ogrodu nie idą w parze ze obecnym stanem jego wyposażenia. Znajdujące się w nim ławeczki są zniszczone i jest ich zbyt mało. Zniszczone i zardzewiałe są kosze na śmieci z lat 70. Brakuje ozdobnych elementów małej architektury, jak np. fontanna, która nadałyby ogrodowi styl romantyczny, jaki towarzyszył mu XVIII w wieku – po założeniu przez Johna Gettlieba Shultza. Staw na terenie ogrodu jest bardzo zanieczyszczony, zbyt płytki, pozbawiony roślin i organizmów wodnych. Ogrodowi nie służy też sąsiedztwo ruchliwej ulicy.
W projekcie rewitalizacji Ogrodu Zoobotanicznego zaplanowano: - doposażenie ogrodu w elementy małej architektury, tj. stylowe ławeczki i kosze na śmieci, fontannę ogrodową w części centralnej ogrodu, - rozbudowę istniejącego placu zabaw dla dzieci (już zrealizowana), - rekultywację stawu i jego otoczenia, budowa wyspy dla lemurów i studni poboru wód podziemnych wraz z infrastrukturą, - budowę pomostu widokowego przy stawie, - budowę domku jesienno - zimowego dla lemurów, - budowę altany dydaktyczno - rekreacyjnej wraz z wyposażeniem w stoliki i ławeczki, - utworzenie ozdobnego ogrodu w stylu wiejskim oraz ekologicznego ekranu roślinnego od strony ulicy, - wykonanie zadań z zakresu niezbędnej infrastruktury technicznej (doprowadzenie wody, kanalizacji sanitarnej oraz linii kablowej niskiego napięcia do rewitalizowanych części ogrodu), - większenie liczby ścieżek spacerowych.
Źródło http://www.kompasinwestycji.pl/z_branzy ... runiu_.htm