[Toruń] Toruńskie Centrum Konserwacji Zabytków UMK

[Toruń] Toruńskie Centrum Konserwacji Zabytków UMK

Toruń/Bydgoskie Przedmieście
REKLAMA

Zdjęcia z budowy i wizualizacje [Toruń] Toruńskie Centrum Konserwacji Zabytków UMK

inwestorUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
realizacjaIV kw. 2011

O inwestycji [Toruń] Toruńskie Centrum Konserwacji Zabytków UMK

Możliwe, że już w 2011 r. powstanie Toruńskie Centrum Konserwacji Zabytków, tuż przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ma być to centrum badawcze o znaczeniu ogólnopolskim. Nowy gmach skupiać ma w jednym miejscu konserwatorów, fizyków i chemików z uczelni, którzy podejmować mają najbardziej śmiałe zadania badawcze, analizy, projekty. Koszt inwestycji to ok. 58 mln zł. UMK ma już projekt budowlany, wykonawczy i wszystkie pozwolenia.
Napisz komentarz
hejka
kamkind
czesc
denisblun
regf
celitja
czesc
Anna Maria
Możliwe, że już w 2011 r. powstanie Toruńskie Centrum Konserwacji Zabytków, tuż przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ma być to centrum badawcze o znaczeniu ogólnopolskim. Nowy gmach skupiać ma w jednym miejscu konserwatorów, fizyków i chemików z uczelni, którzy podejmować mają najbardziej śmiałe zadania badawcze, analizy, projekty. Koszt inwestycji opiewa na 58 mln zł. UMK ma już projekt budowlany, wykonawczy i wszystkie pozwolenia.

11683.fullsize.jpg

Toruńskie Centrum Konserwacji Zabytków to ostatni z dużych projektów inwestycyjnych UMK. Obecnie uczelnia szuka pieniędzy na budowę obiektu - zamierza pozyskać środki finansowe z unijnych funduszy i z resortu kultury i dziedzictwa narodowego oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Głównym celem przedsięwzięcia to umożliwienie uczonym badanie zabytkowych obiektów przy użyciu nowych technologii. W nowym gmachu znajdą się klimatyzowane sale, wyciągi przeciwpyłowe, antydrganiowe podłogi, magazyny, urządzenia rezonansowe i sprzęt rentgenowski.

Inwestycja zlokalizowana będzie na zapleczu Wydziału Sztuk Pięknych UMK, na działce pomiędzy ulicami Broniewskiego, Sienkiewicza i Fałata, w miejscu starego boiska sportowego. Projekt obiektu przygotował zespół z Tebodin SAP-Projekt z Warszawy. Architektura nowoczesnego ośrodka kształtem przypominać będzie literę „U”. Fasada budowli wykonana ma być z czerwonych elementów, które nawiązywać będą do gotyckiej cegły. Projekt jednych zachwyca, a inni go krytykują, np. konserwatorzy zabytków - ich zdaniem proponowana forma architektury nie wkomponowuje się w charakter uczelni oraz przedmieścia, Centrum powinno mieć prostą i surową formę.
Anna Maria
Możliwe, że już w 2011 r., powstanie Toruńskie Centrum Konserwacji Zabytków, tuż przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ma być to centrum badawcze o znaczeniu ogólnopolskim. Nowy gmach skupiać ma w jednym miejscu konserwatorów, fizyków i chemików z uczelni, którzy podejmować mają najbardziej śmiałe zadania badawcze, analizy, projekty. Koszt inwestycji to ok. 58 mln zł. UMK ma już projekt budowlany, wykonawczy i wszystkie pozwolenia.
REKLAMA