[Wrocław] Galeria Śląska

[Wrocław] Galeria Śląska

REKLAMA

O inwestycji [Wrocław] Galeria Śląska

Za 150 mln euro na wrocławskich Maślicach powstanie galeria handlowa. Zysk z jej działalności zostanie przeznaczony na zbudowanie silnego piłkarskiego Śląska, który ma walczyć o mistrzostwo Polski i rywalizować w europejskich pucharach.
Galeria zostanie wybudowana obok stadionu na Maślicach. Czterokondygnacyjny budynek stanie na działce o powierzchni 6,8 hektara. Inspiracją dla architektów projektujących galerię była lekko zakrzywiona bryła stadionu.Powierzchnia handlowo-usługowa zajmie około 60 tys. m kw., czyli nieco mniej niż w Magnolii. Na parterze i pierwszym piętrze znajdować się będzie około 150 sklepów, butików oraz hipermarket. Wyżej zaplanowano: multikino, bary, restauracje, punkty usługowe, fitness i spa oraz tor bowlingowy. Na parkingu pod budynkiem zmieści się 2,5 tys. samochodów.Właścicielem galerii będzie piłkarski Śląsk należący do Zygmunta Solorza i miasta Wrocławia. Na jej budowę spółka piłkarska zaciągnie 150 mln euro kredytu w jednym z banków. Klub będzie go spłacać przez 25 lat po 20 mln zł rocznie. Zyski z galerii w całości mają być przeznaczane na spłatę kredytu i zwiększać budżet drużyny piłkarskiej. Dzięki tym pieniądzom Śląsk ma mieć wielomilionowy budżet, który umożliwi drużynie walkę o mistrzostwo Polski i grę w europejskich pucharach.Rafał Dutkiewicz: - To ma być maszyna, taki samonapędzający się wehikuł, który zapewni duże pieniądze na działanie piłkarskiego Śląska.Józef Birka, przewodniczący rady nadzorczej Śląska, szacuje, że dzięki galerii klub będzie dostawał rocznie ponad 20 mln zł. Zastrzega jednak: - Dziś niczego nie możemy jeszcze przesądzać.Dutkiewicz i Birka są przekonani, że nie dojdzie do sytuacji, gdy zyski z galerii będą tak małe, że klub nic nie dostanie: - Z biznesplanu wynika, że to jest niemożliwe.Już zostało wynajęte 40 proc. powierzchni handlowej, trwają negocjacje z kolejnymi firmami. Nie zdradzono jednak, jakie sklepy pojawią się w galerii. Nie wiadomo też, jaka będzie jej nazwa. Józef Birka deklaruje, że nazwę wybiorą w głosowaniu wrocławianie albo zostanie sprzedana firmie, która zapłaci za to najwięcej.Atutem galerii ma być poprowadzona tuż obok Autostradowa Obwodnica Wrocławia i stadion, na którym rozgrywane będą mecze Euro 2012 oraz ligowe pojedynki Śląska. Budowa galerii ma rozpocząć się wiosną 2010 r. Otwarcie możliwe jest na Boże Narodzenie 2011 r., ale bardziej prawdopodobny termin to Wielkanoc 2012 r.Koncepcję architektoniczną galerii stworzyła amerykańska pracownia Laguarda.Low, która jest autorem warszawskiej.

Opinie o [Wrocław] Galeria Śląska

Napisz komentarz
Jakub Zazula
+2
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Tomasz Matejuk
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Orzech
Co dalej z dziurą przy stadionie? Rozmowy trwają, a w stawie przy arenie rechoczą żaby

Wrocławski magistrat prowadzi rozmowy z "rynkowym partnerem", który jest zainteresowany inwestycją na terenie niedoszłej galerii handlowej Śląska Wrocław tuż przy stadionie na Pilczycach. "Partner" ten - wspólnie z magistratem - miałby utworzyć przy stadionie kolejny wrocławski park technologiczny. Kto? Kiedy? Nikt o szczegółach nie chce rozmawiać.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,id,t.html
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA