Jak urządzić ogród niewielkim kosztem?

Jak urządzić ogród niewielkim kosztem?

Jan Hawełko
Jan Hawełko
REKLAMA

Mały lub duży ogród to ostoja zieleni, przestrzeń do relaksu i obcowania z naturą. Warto więc urządzić go w sposób nie tylko praktyczny, ale również estetyczny i funkcjonalny. Jak jednak to zrobić, gdy mamy ograniczone środki finansowe na tę inwestycję? Podpowiadamy! Poznaj patenty i niewielkim kosztem stwórz ogród swoich marzeń.

Jak zaaranżować tani ogród?

Założenie, a później utrzymanie, ogrodu w należytym stanie jest dość kosztowne i pracochłonne. Jednak jest możliwość urządzenia go niewielkim kosztem, pod warunkiem, że gotowy projekt będziemy realizować etapami. Takie działanie pozwoli nam uniknąć kosztownych poprawek, które przedkładają się na niespodziewane wydatki.

Meble z odzysku

Podstawowym wyposażeniem funkcjonalnego ogrodu są nie tylko piękne rośliny, ale i meble, dzięki którym odpoczniemy po pracach, podejmiemy posiłkiem przyjaciół czy urządzimy rodzinnego grilla. Najczęściej wybieramy składane krzesła ogrodowe, sofy oraz stoliki wykonane z naturalnego drewna. Można je wykonać samodzielnie, wykorzystując do konstruowania sprzętów odpady drewniane, palety, ścięte pnie drzew. Świetnie sprawdzą się także zużyte meble domowe, które wystarczy pomalować.

Rośliny z drugiej ręki

Bujna roślinność w ogrodzie to podstawa. Przesądza o jego pięknie i zachęca do odpoczynku na łonie natury. Zamiast kupować drogie okazy, które nie zawsze przyjmą się w gruncie, sprawdźmy platformy społecznościowe miłośników roślin. Zapaleni ogrodnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a często również roślinami, których mają nadmiar w swoich ogrodach. Dzięki tego typu portalom możemy znaleźć prawdziwe skarby, które są trudne do pozyskania nawet w bogato zaopatrzonych hurtowniach. Dobrym pomysłem jest także dzielenie się sadzonkami z rodziną i znajomymi.

REKLAMA

Dekorowanie ogrodu tanimi materiałami

Uszkodzone płytki chodnikowe, cegły z odzysku, gruz i kamienie to znakomity materiał na ścieżki ogrodowe, taras czy wykończenie rabatek kwiatowych. Dzięki różnorodności takiego materiału i odrobinie kreatywności z powodzeniem stworzymy niepowtarzalną aranżację. Niepotrzebny gruz i ziemia z wykopów budowlanych przyda się również do oryginalnego ukształtowania terenu. Przy pomocy tych materiałów możemy stworzyć piękne skalniaki, klomby czy inne roślinne formacje dekoracyjne. Osoby, które mają żyłkę majsterkowicza, mogą samodzielnie zaprojektować i wykonać ławki do ogrodu wykorzystując np. deski i kamienne bloczki.

Narzędzia ułatwiające przygotowanie ziemi pod uprawę

Nawet najlepsza gleba wymaga spulchnienia, nawożenia oraz wypielenia z chwastów. Przygotowanie jej pod przyszłe uprawy roślin może być kosztowne i uciążliwe. Zamiast jednak kupować specjalistyczne maszyny oraz odpowiednie urządzenia warto je wypożyczyć, oszczędzając w ten sposób i tak już ograniczone fundusze. Maszyny możemy wypożyczyć od sąsiadów lub z firmy zajmującej się tego typu działalnością.

Oświetlenie ogrodu

Światło w ogrodzie bywa tak samo potrzebne, jak meble czy rośliny. Aby oszczędzić sobie wydatków na kosztowne i trudne do zainstalowania lampy ogrodowe, zakupmy niedrogie lampki solarne i rozmieśćmy je wzdłuż alejek oraz wokół przestrzeni wypoczynkowej. Wraz z nadejściem mroku lampki rozbłysną stonowanym światłem, tworząc nastrojowy i romantyczny klimat.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA