[Katowice] Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka z tytułem najlepszego budynku XXI wieku w Polsce

Artivia

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach zdobyło nagrodę Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektonicznego XXI wieku w naszym kraju. Wspólna inwestycja katowickich uczelni wyższych - Uniwersytetu Śląskiego i Ekonomicznego, została również wyróżniona w kategorii najlepszego budynku użyteczności publicznej w konkursie „Życie w architekturze”.


W drodze po prestiżowy tytuł CINiBA pokonała 1064 realizacji z lat 2000-2012, które zgłoszono do udziału w VII edycji konkursu miesięcznika „Architektura-Murator”. Pamiątkowe statuetki architektom projektu z Biura Architektonicznego HS99 wręczył prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Zwykle bywa tak, że od momentu stworzenia koncepcji budowy obiektu architektonicznego do jej faktycznej realizacji mija kilka lat, co często sprawia, że staje się ona passé. CINiBA już na etapie życia na papierze było konstrukcją wyróżniająca się nowoczesnymi, odważnymi i niestandardowymi rozwiązaniami. I taką pozostało, mimo, że projekt koszalińskiej pracowni doczekał się urzeczywistnienia dopiero po 9 latach. Budynek jak najbardziej zasłużył na główną nagrodę – mówi Anna Misiura z pracowni architektonicznej KMA Kabarowski Misiura Architekci z Wrocławia.

 

To nie pierwsze wyróżnienia dla minimalistycznego gmachu najnowocześniejszej biblioteki uczelnianej z rudawą elewacją i z tysiącem okien. Katowicki budynek został okrzyknięty „Bryłą Roku 2011” w V edycji konkursu portalu bryla.pl oraz jednym ze 101 najciekawszych obiektów minionej dekady. Otrzymał również główną nagrodę XVII edycji konkursu na Architekturę Województwa Śląskiego w 2011 roku.

 

CINiBA to trzykondygnacyjny budynek w kształcie prostokąta o wymiarach 63x46 metrów jest w stanie pomieścić 1,8 mln woluminów, które mogą być umieszczone na półkach o łącznej długości 54 km. Obiekt przy ulicy Bankowej w Katowicach oddano do użytku w październiku tego roku. Inwestycja kosztowała 80 mln złotych, z czego 52 mln pochodziły z dofinansowania unijnego.

 

Podczas uroczystej gali w Warszawie wręczono również statuetki w trzech innych kategoriach. Najlepszym budynkiem wielorodzinnym okazało się osiedle 19. Dzielnica w Warszawie (projekt JEMS Architekci), a najlepszym budynkiem jednorodzinnym – dom z pracownią artystów na warszawskim Bródnie (projekt Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz). Z kolei Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy Wrocław Stadion (projekt Maćków Pracownia Architektoniczna) został nagrodzony jako najlepsza przestrzeń publiczna XXI wieku. Tytuł Ulubieńca Polski, wyłoniony drogą głosowania internetowego, powędrował do Portu Lotniczego Lublin.

 

Wręczono także nagrody specjalne. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyróżnił budynek Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Centrum Nauk Kopernika w Warszawie, a Minister Sportu i Turystyki – Sala Gimnastyczna w Pankach koło Częstochowy. Ostatnią nagrodę przyznano odnowionemu Dworca Głównego Wrocław.