Kolejna wielka i ważna inwestycja offshore w Polsce. CRIST Offshore zaprojektuje, zbuduje i uruchomi nowoczesną morską stację elektroenergetyczną (OSS) dla jednej z najważniejszych inwestycji w historii polskiego offshore – projektu BC-Wind Ocean Winds.
• Jest to pierwszy kontrakt w ramach TIER 1 na tak zaawansowany projekt, podpisany z polskim dostawcą.
• Stacja OSS stanie się sercem morskiej farmy wiatrowej.
• Ważąca około 2000 ton konstrukcja zostanie wyposażona w zaawansowane systemy elektryczne i technologiczne, a jej budowa zapewni zatrudnienie dla ponad 400 wykwalifikowanych specjalistów.
Projekt morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, zlokalizowany około 23 km od brzegu (na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim), planowo ma dostarczyć 390 MW czystej energii przy całkowitej powierzchni farmy wynoszącej 90,94 km² – wystarczająco, by zasilić blisko pół miliona gospodarstw domowych każdego roku.
– „Podpisanie tej umowy to ważny krok potwierdzający kompetencje i gotowość CRIST Offshore do realizacji projektów na wymagającym rynku morskiej energetyki wiatrowej. To także ważny moment dla całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej. Współpraca przy tym projekcie pokazuje, że polskie firmy są w stanie skutecznie konkurować ze światowymi liderami i odgrywać kluczową rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii” – podkreśla Dan Finch, Country Manager na Polskę, Ocean Winds.
– „Współpraca z Ocean Winds jest zwieńczeniem naszej konsekwentnej pracy, którą od kilkunastu lat wykonujemy, wytwarzając konstrukcje dla rynku offshore. Dziś jesteśmy gotowi, aby zrealizować taki projekt od początku do końca. To dowód na to, że zdobyliśmy odpowiednie kompetencje i know-how, które pozwalają nam na kompleksowe działania – od fazy projektu, aż po dostarczenie gotowego produktu. Cieszymy się, że możemy wyznaczyć nowy standard w sektorze offshore wind, przyczyniając się do rozwoju local contentu, a tym samym polskiej gospodarki i transformacji energetycznej kraju”. – mówi Bogusz Pniewski, członek zarządu CRIST Offshore.

Aktualny status projektu BC-Wind
Morska stacja elektroenergetyczna dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind znajduje się obecnie w fazie projektowej. Ukończenie budowy planowane jest na połowę 2027 roku.
Funkcja i znaczenie morskiej stacji elektroenergetycznej
Stacja OSS będzie kluczowym węzłem infrastruktury przesyłowej farmy wiatrowej. Jej zadaniem jest odbiór i transformacja na napięcie 275kV energii elektrycznej z turbin wiatrowych oraz przekazanie za pomocą linii eksportowych na ląd. Przyłączenie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind do polskiego systemu przesyłowego będzie zlokalizowane w gminie Choczewo.
Wstępne parametry techniczne w fazie projektowej
Wymiary konstrukcji: 30 m x 20 m x 20 m – wymiary kilku piętrowego budynkuWaga: do 2000 tonMaszt antenowy: 25 mLiczba pokładów: pięć (pokład dolny techniczny, kablowy, główny, pierwszy oraz dachowy)
Fundament i mocowanie
Stacja zostanie osadzona na fundamencie typu monopal i przymocowana do Transition Piece (TP), co zapewni stabilność konstrukcji oraz optymalne przeniesienie obciążeń na fundament.
Wyposażenie i systemy bezpieczeństwa
Jeden transformator mocy – kluczowy element konwersji energii z 66kV do 275kVSystemy przeciwpożarowe i wentylacjiGenerator diesla wraz ze zbiornikiem na paliwo – awaryjne źródło energiiZbiornik wychwytujący oleju z transformatorów – zabezpieczenie środowiskoweKamery i systemy nawigacyjne – monitoring i bezpieczeństwo operacyjneSchron dla personelu oraz sprzęt ewakuacyjny.

Bezobsługowa konstrukcja i dostęp serwisowy
Stacja będzie bezobsługowa, lecz zostanie wyposażona w boat landing, umożliwiający przyjmowanie załóg serwisowych.
Control Room – serce stacji
Najważniejszym pomieszczeniem morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) będzie Control Room, czyli centrum nadzoru i sterowania pracą stacji. To tutaj znajdują się urządzenia zabezpieczająca i monitoryjące parametrów techniczne oraz sprzęt komunikacyjny pozwalający na zdalne sterowanie oraz koordynacja działań operacyjnych.
Heli-hoist – dostęp z powietrza
Na dachu stacji znajdzie się heli-hoist, specjalnie wydzielona przestrzeń umożliwiająca transport personelu za pomocą śmigłowca bez konieczności lądowania na stacji w sytuacjach awaryjnych lub serwisowych gdy dostęp do stacji z morza jest niemożliwy.
