Kolejne autobusy wodorowe są już we flocie MPK Poznań. Do przedsiębiorstwa dotarły pierwsze z dziewięciu zamówionych Solarisów Urbino 12 hydrogen. Trwają odbiory tych pojazdów oraz szkolenia z zakresu ich obsługi.
Do niedawna MPK Poznań posiadało 100 zeroemisyjnych autobusów: 25 elektrycznych z wodorowym ogniwem paliwowym i 75 elektrycznych (co stanowi ok. 30 proc. całej floty). Obecnie liczba ta zaczyna się zmieniać: trwają bowiem dostawy kolejnych zamówionych "wodorowców".
Poznański przewoźnik zamówił łącznie dziewięć Solarisów Urbino 12 hydrogen. Pierwsze z nich dotarły już do zajezdni, rozpoczęły się ich odbiory. Na liniach komunikacyjnych będzie można spodziewać się ich po zakończeniu wszelkich formalności (związanych z rejestracją i zgłoszeniem autobusów do licencji na przewóz osób).
Nowe autobusy wodorowe są wyposażone w nowoczesne ogniwa paliwowe, wytwarzające energię elektryczną na pokładzie pojazdu poprzez reakcję wodoru z tlenem. Energia ta zasila silnik, gwarantując cichą i płynną jazdę bez emisji spalin - jedynym produktem ubocznym pracy pojazdu jest para wodna. Dodatkowo każdy z autobusów posiada baterię, wspomagającą ogniwo paliwowe w momentach zwiększonego zapotrzebowania na energię. System ten - jak zapewnia producent - jest zoptymalizowany pod kątem długiej żywotności i wysokiej efektywności pracy.
Nowe "wodorowce" to autobusy przyjazne środowisku oraz - co bardzo istotne - dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zostały również wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring i klimatyzację całopojazdową. Mają udogodnienia dla kierowców, w tym system aktywnej kontroli bezpieczeństwa, umożliwiający wykrywanie m.in. pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego znajdujących się w tzw. martwych strefach.
Autobusy zostały kupione ze wsparciem wynoszącym 100 procent - umowę na dofinansowanie spółka podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w grudniu 2024 roku. Projekt "Obniżenie wykorzystania paliw emisyjnych w taborze MPK Poznań Sp. z o.o. dzięki dostawie autobusów elektrycznych, w tym z napędem wodorowym, oraz niezbędnej infrastruktury" finansowany jest w ramach Inwestycji: G 1.3.2 Zeroemisyjny transport zbiorowy (autobusy) Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Źródło: MPK Poznań




![Aż 6 nowych hal sportowych w Łodzi. Finał prac do wakacji! [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/41/41/81961_100x70.png)

![GMP Service inwestuje w woj. świętokrzyskim [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/34/34/81954_100x70.jpg)
![Otwarcie nowej pływalni miejskiej [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/33/33/81953_100x70.jpg)

![Kolej Dużych Prędkości w Łodzi. Zakończyli budowę komory przy Sienkiewicza [ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]](https://investmap.pl/_i/image/30/30/81950_100x70.png)

![[Poznań] Podolany w rozbudowie](https://investmap.pl/_i/image/208/80/16080_100x70.jpg)
![[Wrocław] Kolejne Mercedesy we wrocławskiej komunikacji miejskiej](https://investmap.pl/_i/image/129/1/35457_100x70.jpg)
![[Wrocław] Mercedes dostarczy 60 nowych autobusów. MPK rozstrzygnęło przetarg](https://investmap.pl/_i/image/159/31/34463_100x70.jpg)

![[Wrocław] Pięćdziesiąt nowych autobusów w przyszłym roku. MPK postawi na ekologię](https://investmap.pl/_i/image/126/126/39294_100x70.jpg)
![[Wrocław] MPK: będzie kolejny przetarg na 60 nowych autobusów. Do pierwszego nikt się nie zgłosił](https://investmap.pl/_i/image/168/40/30632_100x70.jpg)

![[Zielona Góra] Nowe osiedle powstaje w Zielonej Górze](https://investmap.pl/_i/image/163/35/43427_100x70.jpg)

![MPK Wrocław stawia na fotowoltaikę [FILM + ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/101/101/51045_100x70.jpeg)