MPK Wrocław ogłosiło przetarg na zakup 11 autobusów elektrycznychźródło: MPK Wrocław

MPK Wrocław ogłosiło przetarg na zakup 11 autobusów elektrycznych

Orzech
Orzech
REKLAMA
Stolica Dolnego Śląska inwestuje w zakup autobusów elektrycznych. MPK Wrocław ogłosiło przetarg na zakup 11 sztuk niskopodłogowych, przegubowych autobusów elektrycznych. Powstaną do nich również stacje ładowania. 
Bezemisyjne pojazdy mają obsługiwać linię K. Będą to pierwsze autobusy tego typu na regularnych liniach we Wrocławiu. Nowe autobusy elektryczne to mniej zanieczyszczeń na ulicach miasta. Projekt MPK Wrocław ma być zrealizowany do 30 kwietnia 2024 r.
MPK Wrocław na oferty dostawy autobusów czeka do końca listopada. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dostawy pierwszych, zamówionych pojazdów elektrycznych miejski przewoźnik spodziewa się w ciągu 16 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. 
Inwestycja jest możliwa dzięki umowie na dofinansowanie w kwocie około 46 milionów złotych, którą MPK Wrocław pod koniec września podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Zielony Transport Publiczny". 
Oprócz zakupu autobusów przetarg obejmuje także instalację systemu do ich ładowania. Wyłoniony w postępowaniu przetargowym dostawca będzie musiał również uruchomić na pętli przy ul. Kamieńskiego stanowisko szybkiego ładowania o mocy 400 kW.
REKLAMA
System zarówno szybkiego, jak i wolnego ładowania ma powstać na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej
W ramach osobnego przetargu wyłoniona zostanie firma, która zajmie się przeprowadzeniem szkolenia dla kierowców i mechaników. Tu na oferty od zainteresowanych tym przetargiem podmiotów MPK Wrocław poczeka do 18 listopada. Jak zapowiada miejski przewoźnik, nie tylko cena będzie brana pod uwagę przy wyborze ofert.
– Kupujemy autobusy elektryczne dla wrocławianek i wrocławian, ale myślimy już także o nabyciu autobusów wodorowych. Z dużą determinacją zmieniamy oblicze wrocławskiego taboru. Doprowadziliśmy m.in. do tego, że nasza flota autobusowa należy do najmłodszych w kraju. Jeżeli chodzi o elektryczne pojazdy, to kupujemy także tramwaje. 46 sztuk właśnie powstaje, na kolejne - nawet 40 sztuk - trwa przetarg – zwraca uwagę prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Mamy prawdziwą ekologiczną, taborową rewolucję – dodaje.
– Cena będzie tylko jednym z kryteriów wyboru zwycięzcy przetargu. Komisja przetargowa weźmie pod uwagę m.in. okres gwarancji (osobno na baterie, ładowarki i same autobusy) czy obecność systemów poprawiających bezpieczeństwo jazdy – czytamy w komunikacie MPK Wrocław.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA