Łódź stawia na ekologię. Pierwsze elektryczne autobusy w przyszłym roku?źródło: pixabay.com

Łódź stawia na ekologię. Pierwsze elektryczne autobusy w przyszłym roku?

Paweł Harom
Paweł Harom
REKLAMA
Łódzkie MPK rozstrzygnęło przetarg na dostawę siedemnastu autobusów elektrycznych. Zwycięzcą okazała się szwedzka firma Volvo Bus Corporation, która zaproponowała model Volvo B4SC 7900.
Do postępowania stanęło dwóch oferentów. Poza szwedzkim przedsiębiorstwem swoje usługi zaproponował polski Solaris Bus & Coach S.A., który w przyszłym roku dostarczy osiem autobusów elektrycznych miastu Szczecin. Volvo za zrealizowanie zamówienia zaoferowało nieco ponad 64,5 mln zł. Mimo że oferta polskiego dostawcy była niższa o ok. 430 tys. zł, o wyborze szwedzkich autobusów zadecydowały parametry ekologiczne, a konkretnie energochłonność pojazdu.
REKLAMA
Na podpisanie umowy trzeba jednak jeszcze poczekać. Drugi oferent miał prawo do odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej w ciągu 10 dni od ogłoszenia wyników, ponadto dwa tygodnie potrwać ma kontrola dokumentacji w Urzędzie Zamówień Publicznych.

Myślę, że dopiero w połowie września powinniśmy podpisać umowę, a konsekwencją podpisania umowy we wrześniu będzie dostawa tych autobusów na przełomie listopada i grudnia 2021 roku. W grudniu 2021 roku te autobusy powinny się pojawić na naszych drogach – mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź.

Poza zakupem elektrycznych autobusów w Łodzi do końca przyszłego roku ma się pojawić wiata postojowa oraz stacja ładowania pojazdów. W przetargu zastosowano prawo opcji, która dopuszcza zakup kolejnych sześciu autobusów bez konieczności ogłaszania nowego przetargu. Na deklarację woli skorzystania z prawa opcji Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma czas od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA