[Kraków] Miasto samodzielnie wybuduje ośrodek sportu i rekreacji przy ul. Eisenberga

[Kraków] Miasto samodzielnie wybuduje ośrodek sportu i rekreacji przy ul. Eisenberga

REKLAMA
Przy ulicy Eisenberga, na terenach dawnego basenu Polfa powstaną nowe baseny oraz Hyde Park Oficerski z amfiteatrem. Miasto przez lata nie mogło znaleźć inwestora, więc samodzielnie wybuduje kompleks rekreacyjny.

Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Sportowej ogłosili przetarg na projekt budowy nowych basenów, z hyde parkiem oraz amfiteatrem, na osiedlu Oficerskim przy ulicy Eisenberga, na tym terenie przed laty funkcjonowały baseny "Krakowianki" nazywane przez krakusów "Baseny Polfa" i cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców Krakowa. Lecz ze względu na zły stan techniczny oraz zbyt wysokie koszty modernizacji obiekty zostały zamknięte w 2009 roku.
Na przestrzeni wielu lat urzędnicy szukali firmy, która wybuduje nowy zespół basenowo-rekreacyjny, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Owszem, znalazły się firmy zainteresowane, lecz ostatecznie wycofały się. Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Sportowej postanowili sprostać wyzwaniu i zabrać się za tą inwestycje samodzielnie.
W Wieloletnim Planie Finansowym na zadanie "Budowa Centrum Sportu i Rekreacji Eisenberga" zostało zapisane 12 mln zł z funduszy gminy. Obecnie ogłaszamy przetarg na projekt nowego kompleksu – tłumaczy na łamach Dziennika Polskiego Jerzy Sasorski z ZIS.
Koncepcja rewitalizacji terenu zakłada budowę obiektów, nawiązujących do tradycji miejsca. Koncepcja zakłada wybudowanie zewnętrznego basenu otwartego z "mokrym" placem zabaw dla dzieci. Zaś strefa rekreacyjna zawierać ma boiska do koszykówki, z opcją zmiany nawierzchni na sezon zimowy, by po przykryciu balonem mógł służyć jako lodowisko. Będzie mieścić się także boisko do piłki plażowej, siatkowej i do gry w bule, oraz plac zabaw dla dzieci.
Koncepcja zakłada również rozbiórkę istniejących obiektów. W miejscu istniejącej zabudowy ma powstać nowoczesna hala basenowa wyposażona m.in. w nieckę basenową o długości min. 25 metrów z ruchomym dnem, brodziki, jacuzzi, basen do nauki pływania, fitness-siłownie w formie sali sportowej, SPA, wellness, łaźnia parowa, błotna, turecka, sauny, gabinet masażu, squash, kręgielnia oraz wypoczywalnia wraz z niezbędnym zapleczem sanitarno-szatnowo-recepcyjnym oraz barem. Tuż przy kompleksie ma powstać parking.
Wykonawca będzie zobowiązany do zaprojektowania w północno-zachodniej części działki terenu ogólnodostępnego z elementem hyde parku, w skład którego wejdzie mała architektura, amfiteatr, ciągi piesze oraz aranżacje zieleni. Hyde Park Oficerski to jeden ze zwycięskich projektów w dzielnicy Grzegórzki w budżecie obywatelskim z 2015 roku. Projekt zakłada stworzenie innej niż basen koncepcji na zagospodarowanie terenu po byłym basenie Polfy. Na przykład: Park z muszlą koncertową, ogród botaniczny z fontanną, ślizgawka, tor saneczkowy, galeria fotografii itp.
W projekcie przetargu urzędnicy zaznaczyli, aby w strefie ogólnodostępnej pojawiły się siłownie na wolnym powietrzu, ścieżki biegowe i rolkarskie, zieleń wysoką oraz niską, a wskaźnik powierzchni biologiczno czynnej nie powinien być niższy niż 40%.
Inwestycja powinna zostać zrealizowana do 31 styczna 2020 roku. Termin składania wniosków do udziału w przetargu upływa z dniem 12 lipca 2017 roku, godz 10 rano.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA