Pierwsze miesiące 2013 r. na krakowskim rynku pierwotnym

Pierwsze miesiące 2013 r. na krakowskim rynku pierwotnym

Kraków
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Czy początek br. przyniósł jakieś istotne zmiany na lokalnym rynku nieruchomości? Czym były one spowodowane?

 

Autorzy raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Krakowa – I kw. 2013 r.” wskazują, iż najbardziej znaczącym wydarzeniem pierwszych miesięcy br. było przełamanie długoletniej tendencji spadkowej średniej ceny mieszkań. W I kw. 2013 r. odnotowano bowiem 1,7%-owy wzrost średniej ceny w ujęciu kwartalnym. Obecnie średnia cena mieszkania oferowanego na krakowskim rynku pierwotnym sięga niespełna 6 800 zł/mkw.


Wśród przyczyn pierwszego od paru lat wzrostu w ujęciu kwartalnym średniej ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów analitycy firmy Emmerson wymieniają m.in. następujące czynniki:


  • Diametralnie droższe inwestycje wprowadzane na rynek. Średnia cena mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w I kw. 2013 r.  była wyższa aż o 27% od ceny dotychczasowej oferty dostępnej na rynku.

  • Po mobilizacji deweloperów w końcówce ubiegłego roku początek 2013 r. był dużo spokojniejszy. Pomimo, iż na rynku ciągle trafiały się promocje, to nie było one już tak masowe i o tak dużej skali. W dodatku niektóre z nich wiązały się z podniesieniem cen mieszkań (w zamian za to obejmowały już one np. wykończenie mieszkania, miejsce postojowe).

  • Koniec Rodziny na Swoim zdjął z deweloperów celujących w najtańszy segment rynku konkretny poziom cen, do którego musieli się dostosować. Część z nich podniosła zatem ceny nieco powyżej ostatnio obowiązującego limitu cenowego.

REKLAMA

 

W raporcie podsumowującym 2012 r. analitycy zwracali uwagę, iż 2013 r. będzie okresem mieszkań gotowych. Już teraz można obserwować taką sytuację, gdyż już co trzecie mieszkanie oferowane na krakowskim rynku pierwotnym znajduje się w budynku oddanym do użytkowania. Rok wcześniej był to co piąty lokal.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA