Kraków broni swojej pozycji na rynku nieruchomości biurowychfot. Damian Daraż

Kraków broni swojej pozycji na rynku nieruchomości biurowych

Kraków
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
W najnowszym raporcie "Occupier Economics: Rynek biurowy w Krakowie, I połowa 2018 roku" Cresa szacuje, że zasoby biurowe na krakowskim rynku wzrosły w ciągu ostatniego roku o 17 proc. i wynoszą obecnie 1,16 mln mkw., co pozwala stolicy Małopolski utrzymać pierwsze miejsce wśród miast regionalnych.
Łączny wolumen transakcji najmu wyniósł w pierwszej połowie 2018 roku 77,2 tys. mkw. i był niższy niż przed rokiem o 21%. Większość stanowiły nowe umowy (58,3%). Najbardziej znaczącymi transakcjami było wynajęcie przez State Street prawie 9 tys. mkw. w biurowcu .BIG, renegocjacja umowy na 8,5 tys. mkw. przez BGŻ BNP PARIBAS w Avatarze oraz wynajęcie przez Narodowe Centrum Nauki prawie 5,5 tys. mkw. w biurowcu Moon Office. 
Potencjał ekonomiczny i naukowy Krakowa w dalszym ciągu przyciąga firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, dzięki czemu stolica Małopolski jest jednym z głównych liderów pod tym względem w Europie. Jednocześnie wysoka aktywność deweloperów sprawia, że czynsze za powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie, a najemcy mają coraz większy wybór atrakcyjnych powierzchni. Cechy urbanistyczne Krakowa sprawiają jednak, że zabudowa biurowa miasta ma charakter rozproszony, a większość biurowców zlokalizowana jest przy drogach dwupasmowych – mówi Karolina Słysz, koordynator rozwoju biznesu w krakowskim biurze Cresa Polska. 
W pierwszych sześciu miesiącach br. oddano do użytku dziewięć projektów o łącznej powierzchni prawie 60 000 mkw., w tym m.in.: O3 Business Campus III (19 200 mkw., Echo Investment), High5ive 1 (11 300 mkw., Skanska) oraz High5ive 2 (9 300 mkw., Skanska).
REKLAMA
W ostatnich pięciu latach obserwujemy systematyczny wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętej, który wynosi obecnie 9,3%. Czynsze wywoławcze w budynkach w centrum Krakowa wynoszą 13-14,5 euro za mkw. miesięcznie, natomiast poza centrum – 10-14 euro.
W pierwszym półroczu 2018 r. absorpcja osiągnęła poziom prawie 60 000 mkw. i była wyższa o ponad 6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wskaźnik nastrojów na rynku najmu w Polsce wzrósł o 33 pkt. rok do roku i wynosi obecnie 24 pkt., co pozwala prognozować dalszy dynamiczny rozwój krakowskiego rynku biurowego – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA