[Kraków] Przełomowy projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum

[Kraków] Przełomowy projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum (UJCM) podpisał dzisiaj umowę na przebudowę akademików w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Jest to pierwszy w Polsce projekt PPP dla uczelni publicznej, a także pierwsze tego typu przedsięwzięcie w sektorze budynków użyteczności publicznej w ogóle.

 

Projekt zakłada modernizację trzech istniejących akademików wraz z rozbudową infrastruktury sportowo-rekreacyjnej (parking, boiska, ścieżki zdrowia, punkty gastronomiczne) dla ponad tysiąca studentów. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule PPP, co oznacza, że partner prywatny będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie, przebudowanie oraz utrzymanie kompleksu przy ul. Badurskiego przez 25 lat. Zadaniem UJCM będzie natomiast bieżące zarządzanie kompleksem oraz zapłata wynagrodzenia partnerowi prywatnemu, w postaci opłaty za dostępność. Wykonawcą prac jest firma Neoświat PPP Projects (grupa Bouygues), który dostosuje kompleks do standardów obowiązujących w tego typu obiektach na świecie

 

Formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego okazała się idealnym rozwiązaniem – mówi Marcin Jędrychowski, Z-ca Kwestora UJ ds. CM. – Nie posiadając wystarczającego doświadczenia i środków własnych, aby w krótkim czasie wykonać tak kompleksowy remont, w zamian za comiesięczną tzw. opłatę za dostępność, oparliśmy się na doświadczeniu i kapitale naszego Partnera. Mamy nadzieję, że nowy, wyższy standard zakwaterowania za przystępną cenę, jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność naszej oferty dydaktycznej.

 

Z naszego punktu widzenia, podpisanie tej umowy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku w Polsce. Budynki użyteczności publicznej, a w szczególności akademiki nadają się do realizacji w formule PPP i przy założeniu, że projekt jest dobrze ustrukturyzowany i przeprowadzony przynoszą stronie publicznej wymierne korzyści – mówi Agnieszka Gajewska, Partner w InfraLinx Capital, doradcy finansowego UJCM. – Bardzo się cieszymy, że wraz z zespołem UJCM udało nam się doprowadzić transakcję do szczęśliwego zakończenia, osiągając wszystkie założone przez nas cele.

 

Cieszymy się, że udało nam się wypracować wraz z uczestnikami dialogu konkurencyjnego satysfakcjonujący dla wszystkich stron podział zadań i ryzyk. Wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów PPP po stronie doradców i determinacja po stronie UJCM zagwarantowały sprawny i skuteczny proces, dzięki któremu podpisaliśmy dzisiaj umowę PPP – mówi Tomasz Jedwabny, Partner w CMS Cameron McKenna, doradca prawny UJCM.

 

Dzisiejsze podpisanie Umowy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest kolejnym kamieniem milowym na drodze do otwarcia polskiego rynku na realizację coraz szerszego spektrum projektów w formule PPP. Zawdzięczamy to w dużej mierze stopniowej zmianie w podejściu sektora publicznego do wdrażania projektów we współpracy z sektorem prywatnym – mówi Tomasz Kawczyński, partner w kancelarii Allen & Overy, doradca prawny Neoświat PPP Projects.

 

Cieszymy się, że będziemy realizować ten projekt w ścisłym partnerstwie z firmą Colefy, która jest ekspertem w dziedzinie zarządzania nieruchomościami. Podpisanie umowy z UJCM stanowi ważny kamień milowy, nie tylko dla naszego projektu, ale przede wszystkim dla całego segmentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że mogliśmy stać się częścią tego ważnego i odkrywczego procesu – mówi Gilles Leonard – Prezes Zarządu Neoświat.

 

Wchodząca w skład międzynarodowej grupy Bouygues – spółka Neoświat PPP Projects została specjalnie powołana do kompleksowej realizacji przedmiotowego projektu.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Piętrowiec Domaniewska 24 wznosi się na warszawskim Mokotowie
Matexi Polska z nowym projektem deweloperskim na warszawskim Mokotowie. Przy ul. Domaniewskiej powst...
W 2022 roku w centrum Wrocławia ruszy budowa dużego kompleksu biurowego
Działająca od kilkunastu lat stacja paliw BP przy ul. Swobodnej we Wrocławiu, działająca tuż obok bi...
Nakielska – Nowoczesne i eleganckie apartamenty w centrum Warszawy od PROFIT Development [FILM]
W zielonej części Woli, w sąsiedztwie czterech parków, PROFIT Development realizuje nową inwestycję...
Trwa przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne [ZDJĘCIA]
Efektywne wykorzystanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków unijnych m.in. z Programu Oper...
W wakacje 2022 roku zatankujesz przy drodze S3 pomiędzy Lubinem a Polkowicami
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy stacji paliw na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) Lub...
Wzgórze Partyzantów gotowe do I etapu remontu. Miasto czeka na rządową promesę [FILM + ZDJĘCIA]
Jest już gotowa dokumentacja projektowa rewaloryzacji części Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów...
Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...