DODAJ

Kraków: Przetarg na budowę Ratusza Marszałkowskiego ogłoszony

Budynki użyteczności publicznej / Kraków
Kraków: Przetarg na budowę
Damian Daraż
2018-03-20 20:55:53
Prace rozbiórkowe zabudowy po byłych przychodniach zostały zakończone. Regionalne Centrum Administracyjne "Małopolska", które odpowiada za realizację inwestycji, ogłosiło przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Koszt inwestycji to około 240 mln złotych. Oferty składać można do 15 maja 2018 roku.

Projekt architektoniczny nowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wybrany został w międzynarodowym konkursie, zwycięzcą jest krakowsko-katowickie konsorcjum pracowni Horizone Studio oraz Małeccy Biuro Projektowe.

Zespoły obiektów, które powstaną przy rondzie Grzegórzeckim, będą pierwszymi w Polsce w pełni ekologicznymi i certyfikowanymi obiektami urzędowymi. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii budynki zużywać będą ponad 30% mniej energii w porównaniu z obiektami o podobnej kubaturze, lecz wykonane w tradycyjnej technologii. Zespół składać się będzie z trzech gmachów, dwa z nich dla Urzędu Marszałkowskiego oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego. W trzecim budynku ulokowane zostaną biura spółki samorządowej Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, przedszkole i lokale usługowe.

Koszt budowy zespołu biurowców, wraz z niezbędną infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu, wyniesie około 240 mln zł. Inwestycja sfinansowana zostanie z kredytu bankowego, zaciągniętego przez RCA. 

Prace budowlane powinny ruszyć najpóźniej jesienią tego roku, a zakończyć się pod koniec 2020 r.