Szykują się dwie nowe, wielkie inwestycje globalnego koncernu Kronospan w Szczecinku, w województwie zachodniopomorskim. Powstaną nowe miejsca pracy. Kronospan, jeden z największych światowych producentów płyt drewnopochodnych, zdecydował się przenieść swoją fabrykę papieru z Rudawy Śląskiej pod Głuchołazami (woj. opolskie) do Szczecinka. Dodatkowo wybuduje w tym mieście elektrociepłownię w technologii CHP, która ma zasilać zakład oraz miasto. Docelowo łączna wartość tych inwestycji wyniesie ok. 500 milionów euro, czyli ponad 2 miliardy złotych. Znamy szczegóły.
Decyzja ta wynika z niedawnej powodzi, która miała miejsce w tamtej okolicy. Zniszczyła doszczętnie jeden z zakładów Kronospan w tej części Polski.
– Tak się czuję w ogóle niezręcznie w tej chwili, w tej sytuacji, dlatego że wszystko wskazuje na to, że Szczecinek zupełnie niespodziewanie stanie się beneficjentem tej wielkiej powodzi, która była na południu – podkreślił burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, który został wcześniej poproszony na rozmowę przez Matthiasa Kaindla, właściciela Kronospanu.
– Miałem mieszane uczucia. Przede wszystkim ten aspekt moralny, że wydawało mi się, że lepiej byłoby, gdyby jednak odbudowywać w Rudawie Śląskiej fabrykę, gdzie straci pracę 160 osób, jeżeli ta fabryka zostanie zamknięta. Natomiast tutaj te decyzje były nieodwołalne. Kronospan to przeanalizował, to nie było pierwsze podtopienie, a tym razem to jest stuprocentowe zniszczenie zakładu. I położenie tych nieruchomości Kronospanu w Rudawie powoduje, że właściwie według właściciela nie ma tam możliwości zabezpieczenia się stuprocentowego przed kolejnymi zalaniami w następnych latach – wyjaśnił burmistrz.
Inwestycja mogła trafić do Turcji
Kronospan podjął decyzję, że albo odbuduje od podstaw fabrykę w Polsce, w nowej lokalizacji, tuż obok istniejącego już kompleksu fabrycznego na północy Polski, w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie), albo też przeniesie fabrykę do Turcji.
– Jeżeli zakład pracy tego typu miałby być przeniesiony za granicę, no to przy całym współczuciu, jeszcze raz mówię dla mieszkańców Rudawy Śląskiej, po zapoznaniu się z technologią i planami Kronospanu powiedzieliśmy, że będziemy jak najbardziej sprzyjać tej inwestycji – poinformował burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.
Inwestycja będzie etapowana
W I etapie uruchomiony jeden ciąg. Koszt tej części inwestycji wyniesie około 200 milionów euro. W następnych latach systematycznie będą dodawane kolejne.
Nowy zakład produkcyjny w Szczecinku, co warte podkreślenia, będzie pierwszą na świecie fabryką, gdzie producent będzie dysponował całym ciągiem technologicznym od papieru przez powstawanie płyty, utwardzanie, laminowanie, formatowanie, czyli docinanie do konkretnych mebli.
Początkowo zatrudnienie w niej znajdzie ok. 160 osób. W fabryce Kronospan będzie powstawał papier wykorzystywany do produkcji laminatów i folii finish, które z kolei stanowią podstawę produkcji laminowanych płyt wiórowych i drewnopodobnych.
To nie jest jedyna inwestycja Kronospan w Szczecinku
Oprócz nowej fabryki, inwestor wybuduje też w tym mieście elektrociepłownię w technologii CHP, która ma zasilać zakład, która będzie musiała dostarczyć duże ilości prądu niezbędnego przy produkcji papieru. Skorzysta też miasto, które również będzie zasilane przez Kronospan.
– Część tego ciepła technologicznego, jakby ten produkt uboczny, będzie przekazywany miastu. Czyli to, co mi się marzyło, żebyśmy mieli elektrociepłownię i mogli mieć w mieście tanie ogrzewanie, tanią wodę użytkową, to wszystko wskazuje na to, że się w dosyć krótkim czasie ziści. Naszym zadaniem będzie przygotowanie MEC-u do odbioru tego ciepła – mówi burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.
Fabryka i elektrociepłownia powstaną na terenach Kronospanu, w okolicach ulicy Strefowej. Kronospan jest właścicielem ok. 30 hektarów w strefy ekonomicznej.
Inwestorowi bardzo zależy na tym, żeby fabryka powstawała jak najszybciej
– Przygotowania do tej inwestycji już trwają, a współpraca z Kronospanem układa się dobrze. Mamy doświadczenie w realizacji dużych projektów z tą firmą, co daje nam pewność, że ta inwestycja przyniesie korzyści miastu. Liczymy także na przyciągnięcie nowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników do Szczecinka – informuje burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.
O inwestorze:
Kronospan został założony w 1897 roku jako austriacka firma rodzinna. Kronospan to wiodący producent wysokiej jakości materiałów drewnopochodnych oraz najwyższej jakości produktów dla branży meblarskiej z drewna certyfikowanego oraz poużytkowego i recyklingowego. Prowadzi produkcję w ramach zrównoważonego rozwoju, stosując innowacyjne technologie.
W Polsce posiada zakłady w Szczecinku, Mielcu, Strzelcach Opolskich, Pustkowie, Poznaniu, Rudawie Śląskiej (fabryka została zniszczona przez powódz), Szczecinie i Rytlu.
Kronospan zatrudnia łącznie ok. 3 000 pracowników, zaś w sposób pośredni tworzy w Polsce miejsca pracy dla ok. 18 000 osób.