DODAJ

Dolny Śląsk: KGHM zainwestuje w pięć lat ponad 11 miliardów złotych

Dolny Śląsk
Dolny Śląsk: KGHM zainwestuje
Orzech
2018-06-28 21:27:34
Wielkie nakłady inwestycyjne w Polsce szykuje największa dolnośląska, polska spółka KGHM Polska Mie S.A. Miedziowy gigant skoncentruje się na zadaniach strategicznych, niezbędnych dla rozwoju spółki. Ma to umożliwić KGHM dalsze funkcjonowanie w regionie przez kolejne dekady.

W ciągu najbliższych pięciu lat na krajowe projekty inwestycyjne spółka przeznaczy kwotę ponad 11 miliardów złotych. 

KGHM kontynuuje prace w obszarze Głogów Głęboki-Przemysłowy, gdzie stopniowo rozwija eksploatację, schodząc poniżej 1200 m. Koncern prowadzi także prace w zakresie poszukiwania i rozpoznania ekonomicznej mineralizacji miedziowej na obszarach Retków Ścinawa i Głogów, w celu zwiększenia bazy zasobowej w regionie.

W planie budżetowym KGHM uwzględnił również środki na wykonanie prac geologicznych w obszarze Kulów oraz Bytom Odrzański, w przypadku jeżeli uzyska koncesję na ten teren.

O KGHM:

KGHM Polska Miedź S.A. (wcześniej: Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) to jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. 
Według danych podawanych przez spółkę KGHM jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej (około 500-550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie (około 1260 ton srebra rafinowanego w 2011 r.). 
W mniejszych ilościach KGHM produkuje także złoto (903 kg w 2008 roku), koncentrat palladu i platyny (93 kg), ołów i inne metale. KGHM wydobywa także sól kamienną.
KGHM Polska Miedź S.A. zatrudnia ponad 18 tys. pracowników. W Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. pracuje kolejnych 10 tysięcy (bez KGHM International). Licząc zatrudnienie w przedsiębiorstwach kooperujących z KGHM można przyjąć, że Polska Miedź zapewnia utrzymanie dla ponad 100 tysięcy osób. Ogólne przychody przedsiębiorstwa w roku 2012 wyniosły prawie 22,6 mld złotych, przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 21,3 mld złotych.