[Łódź] Manufaktura na piątkę z plusem – kolejny certyfikat BREEAM przyznany

[Łódź] Manufaktura na piątkę z plusem – kolejny certyfikat BREEAM przyznany

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Audytorzy BREEAM po raz kolejny przyznali Manufakturze certyfikat Excellent w zakresie Building Management oraz podwyższyli stopień wyróżnienia do tego samego poziomu w kategorii Asset Rating. Oznacza to, że Manufaktura znalazła się w czołówce proekologicznych budynków w Polsce. Jednocześnie jest jedynym tak wysoko ocenionym zabytkowym obiektem.


BREEAM to standardowy system oceny jakości budynków na świecie. Certyfikat BREEAM (BRE Enviromental Assesment Method) powstał w 1990 roku i uważany jest za najlepiej dostosowany sposób opiniowania pod względem lokalnych warunków. Uwzględnia różne aspekty procesu inwestycyjnego, od projektu architektonicznego, przez proces budowy, aż do momentu rozpoczęcia użytkowania budynku.


Stworzenie obiektu spełniającego tak wysokie wymagania ekologiczne i ekonomiczne, stawiane przez organizację przyznającą wyróżnienie, nie było łatwe. – Już w fazie koncepcyjnej projekt Manufaktury uwzględniał wykorzystanie proekologicznych rozwiązań. Na etapie jej budowy dołożono wszelkich starań, by zastosowane zostały najnowsze technologie. Po dwóch latach od ostatniej oceny odnotowaliśmy wzrost punktacji w każdym obszarze biorącym udział w procesie certyfikacji. W kategorii Asset Rating brane pod uwagę są m.in. komfort użytkowników, zużycie energii, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, wykorzystanie terenu oraz innowacyjność. Kompleks mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej fabryce Izraela Poznańskiego i obecnie jest jedynym tego typu obiektem odznaczonym tak wysoką notą. Manufaktura zdobyła 74 punkty na 100 możliwych – mówi Sławomir Murawski, Dyrektor Manufaktury. Jej zarządcą jest firma Apsys, której jedną z podstawowych zasad jest wprowadzanie rozwiązań odpowiadających najwyższym standardom i trendom ekologicznym. Podwójny certyfikat na poziomie Excellent w Polsce oprócz Manufaktury otrzymała jedynie, kierowana również przez dewelopera, galeria handlowa w Gorzowie. Apsys od początku swojej działalności aktywnie angażuje się w kwestie związane z ochroną środowiska. Ukonorowaniem tych starań są liczne wyróżnienia m.in. nagroda dla najlepszego zarządcy w konkursie CEE Retail Real Estate Awards 2013. Proekologiczne działania wspiera też właściciel kompleksu – Union Investment Real Estate AG.

 

Dla ludzi

Za jeden ze swoich priorytetów Manufaktura uznaje bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Działające przez 24h monitoringi, systemy przeciwpożarowe, w tym bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną sprawiły, że budynek otrzymał ocenę bardzo dobrą. O wysokiej punktacji zdecydowało więcej czynników, między innymi regularne wprowadzanie udogodnień dla cyklistów. W ciągu ostatnich dwóch lat podwojono liczbę miejsc parkingowych dla rowerów. Obecnie dostępnych jest ich 416, z czego 80 w strefie strzeżonej. Nowością jest także specjalna przebieralnia dla rowerzystów.

 

Niebagatelne znaczenie ma również bliskość przystanków transportu publicznego oraz szeroki wachlarz punktów usługowych ulokowanych na terenie Manufaktury, takich jak poczta, banki, szewc, skrytki pocztowe czy duży wybór lokali gastronomicznych. Wiele pracy włożono również w aranżację terenów zielonych. Systematycznie dosadzane są i pielęgnowane rośliny, a w planach budowy nowych obiektów uwzględniane są kolejne elementy zieleni. Na powstającym parkingu ustawionych będzie 80 donic z bluszczem, który docelowo rozrośnie się zajmując większość powierzchni zewnętrznych ścian budynku.

 

W procesie oceny BREEAM istotne jest też zagadnienie komfortu termicznego. – Każdy nasz najemca może indywidualnie ustawiać poziom temperatury. Co więcej, zastosowany w klimatyzacji czynnik chłodniczy R410 nie wpływa negatywnie na zubożanie warstwy ozonowej – podkreśla Dyrektor Techniczny Manufaktury Dariusz Jańczyk. W trosce o zdrowie użytkowników każdego roku przeprowadzane są specjalistyczne badania klimatyzacji na obecność szkodliwych bakterii.

 

Dla świata

Manufaktura zdecydowanie stawia na ekologię. Bardzo ważnym elementem jest wprowadzenie, więcej niż czterech, strumieni segregacji odpadów w podziale na: szkło, plastik, papier, zużyte oświetlenie, baterie i odpady biologiczne. W swoich rozwiązaniach wykorzystuje, stanowiące już 25% wyposażenia, bezwodne pisuary. W pozostałych tego typu urządzeniach sanitarnych zużycie wody jest mniejsze niż 1,5 l na spłukanie (tradycyjne zużywają około 2,5 l); zamontowano też baterie umywalkowe ze zmniejszonym przepływem wody do 4,5 l/min oraz system odzyskiwania tzw. wody szarej – woda z mycia rąk stosowana jest do spłukiwania toalet.

 

Manufaktura od dwóch lat wprowadza wydajne rozwiązania energooszczędne. Wewnątrz i na zewnątrz budynku zastosowane jest oświetlenie LED. Na najbardziej obciążonych parkingach ogranicza ono zużycie energii nawet do 50%. Regularnie prowadzone są modernizacje, które uwzględniają wymianę oświetlenia na ekologiczne rozwiązania LED oraz montaż elastycznego systemu sterowania światłem minimalizującego pobór energii.

 

Proekologiczne starania nie kończą się jednak na zdobyciu certyfikatu BREEAM. Manufaktura systematycznie będzie wprowadzać nowe rozwiązania. Celem zarządców jest dbanie zarówno o środowisko, jak i komfort jej użytkowników. Najnowsze technologie minimalizujące wpływ na naturę, udogodnienia dla cyklistów, gości i pracowników sprawiają, że Manufaktura jest i będzie miejscem przyjaznym otoczeniu.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Piętrowiec Domaniewska 24 wznosi się na warszawskim Mokotowie
Matexi Polska z nowym projektem deweloperskim na warszawskim Mokotowie. Przy ul. Domaniewskiej powst...
W 2022 roku w centrum Wrocławia ruszy budowa dużego kompleksu biurowego
Działająca od kilkunastu lat stacja paliw BP przy ul. Swobodnej we Wrocławiu, działająca tuż obok bi...
Nakielska – Nowoczesne i eleganckie apartamenty w centrum Warszawy od PROFIT Development [FILM]
W zielonej części Woli, w sąsiedztwie czterech parków, PROFIT Development realizuje nową inwestycję...
Trwa przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne [ZDJĘCIA]
Efektywne wykorzystanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków unijnych m.in. z Programu Oper...
W wakacje 2022 roku zatankujesz przy drodze S3 pomiędzy Lubinem a Polkowicami
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy stacji paliw na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) Lub...
Wzgórze Partyzantów gotowe do I etapu remontu. Miasto czeka na rządową promesę [FILM + ZDJĘCIA]
Jest już gotowa dokumentacja projektowa rewaloryzacji części Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów...
Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...