Łódź: Park Staromiejski oraz dawny Rynek zyskają nowy wygląd źródło: UM Łódź

Łódź: Park Staromiejski oraz dawny Rynek zyskają nowy wygląd

WIZUALIZACJE
Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
Zieleń, nowa nawierzchnia oraz fontanna – to tylko kilka rozwiązań, które pojawi się po rewitalizacji Starego Rynku oraz Parku Staromiejskiego. Łódź stawia na nową wizytówkę miasta.
Stary Rynek zyska całkiem nowy wygląd. Cała nawierzchnia zostanie wymieniona, znikną stopnie – powstanie jednolita płyta. W centralnej części pojawi się fontanna. Od strony ulicy Nowomiejskiej znajdą się miejsca do rekreacji – zostaną postawione ławki oraz altany. Dodatkowo zostanie nasadzona zieleń. Po stronie wschodniej oraz zachodniej płyty Rynku pojawią się zadaszone miejsca, przeznaczone do handlu. Od strony parku (południowej) będzie stał wielofunkcyjny pawilon. Stary Rynek ma tworzyć spójną całość wraz z Parkiem Staromiejskim. 
Na placu Starego Rynku będą dosadzone nowe drzewa, tak by wraz z już istniejącymi przyjęły kształt podkowy otwartej na Park Staromiejski. W cieniu drzew będą stały liczne ławki. Na pewno będzie to przestrzeń handlowo-wystawiennicza, ale nie zabraknie w niej tego, czego wszyscy potrzebujemy i o co walczymy  zieleni – wymienia Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. 
UM Łódź
REKLAMA
Park Staromiejski również zostanie zrewitalizowany. Miasto chce, aby przestrzeń nawiązywała do historii tego miejsca. Park powstał 1951-1953 według projektu inżyniera Kazimierza Chrabelskiego. Wybudowano go w miejscu strefy buforowej dla Litzmannstadt Getto. Dodatkowo, linia parku ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy. Między ulicami Nowomiejską i Zachodnią postawiona zostanie fontanna z podświetlanymi dyszami w linii rzeki Łódki. Obok dawnej pętli tramwajowej utworzony zostanie zielony amfiteatr oraz skatepark. Na terenie Parku Staromiejskiego przewidziano drugi plac zabaw dla najmłodszych. 
UM Łódź
Istniejące elementy parku, czyli aleje i fontanny, również przejdą remont. Rzeźby zostaną odnowione, pojawi się także nowe oświetlenie i toalety. Miasto postawi dodatkowe ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. 
Wykonawcą płyty Starego Rynku jest firma Polska Inżynieria Sp. z o.o. natomiast Parku Staromiejskiego PM Projekt Sp. z o.o.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA