Most w Pilchowicach wpisany do rejestru zabytków. Decyzja jest już prawomocnaźródło: Ludwig Schneider / Wikimedia - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Most w Pilchowicach wpisany do rejestru zabytków. Decyzja jest już prawomocna

Orzech
Orzech
REKLAMA
Sławny już most kolejowy w Pilchowicach na Dolnym Śląsku jest już prawnie chroniony. W sierpniu obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków. W środę, 16 września decyzja ta uprawomocniła się.
Most nad jeziorem Pilchowickim stał się znany w całej Polsce i na świecie, po tym jak w różnego rodzaju mediach pojawiły się informacje, że ma zagrać w najnowszej, siódmej części sensacyjnej serii Mission: Impossible i zostać w jednej ze scen wysadzony w powietrze. Amerykańscy filmowcy twierdzili, że zaproponowano im w Polsce możliwość wysadzenia części 111-letniego mostu na potrzeby jednej z kluczowych scen filmu.
Decyzja Dolnośląskiej Wojewódzkiej Konserwator ZabytkówBarbary Nowak-Obelindy o wpisaniu tej przeprawy na listę zabytków ucięła te spekulacje. Zwłaszcza teraz, po uprawomocnieniu się jej decyzji.
Plany ochrony i co równie istotne przywrócenia na nim ruchu ma również samorząd województwa, którego przedstawiciele zapowiedzieli już, że zamierzają przejąć linię kolejową nr 283 od PKP i że przez most Pilchowicki znów będą jeździły pociągi.
FB
Most nad jeziorem Pilchowickim został zbudowany w 1906 roku. Przeprawa nie jest czynna z powodu złego stanu technicznego od końca 2016 roku. Ostatnie przejazdy specjalne miały miejsce w 2017 roku. Istnieją plany rewitalizacji obiektu, jednak nie wiadomo, czy i kiedy zostaną one zrealizowane.
"Mission: Impossible" to znana na całym świecie hollywoodzka seria filmów sensacyjnych. Głównym bohaterem każdej odsłony jest Ethan Hunt - postać grana przez Toma Cruise'a. Aktor ten zasłynął z wykonywania scen kaskaderskich w filmie, bez udziału dublerów. Premiera najnowszej części "Mission: Impossible" planowana jest na listopad 2021 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA