Wrocław: AmRest sprzedaje po latach zabytkowy szpital. Remontu nie zaczął

Wrocław: AmRest sprzedaje po latach zabytkowy szpital. Remontu nie zaczął

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Międzynarodowy operator prowadzący sieci restauracji wylicytował w 2017 roku nieruchomość przy ulicy Traugutta. Jako jedyny chętny zaoferował ponad 20 milionów złotych. Po prawie trzech latach postanowił sprzedać zabytkowy kompleks.
Nieczynny już kompleks szpitalny przy ul. Traugutta 114-120 na Przedmieściu Oławskim (pierwotnie Bethanien, a po 1945 r. im. T. Marciniaka) ponownie zmieni właściciela. Obecny to sieć obejmująca takie marki jak KFC, Pizza Hut, czy Starbucks.
AmRest przystąpił do procesu przygotowania nieruchomości przy ulicy Traugutta do sprzedaży. Decyzje o przeznaczeniu budynku podejmie nowy właściciel – informuje nas Adrian Wnęk z biura prasowego AmRest.
fot. Jakub Zazula

Wpis do rejestru zabytków i zmiana MPZP

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił w sierpniu 2017 roku przetarg na sprzedaż działki nr 60/6, o pow. 18 034 mkw. Znajduje się na niej dawny szpital o pow. użytkowej ok. 9 tys. mkw.
Licytacja odbyła się 25 października, z ceną wywoławczą 21 mln zł. AmRest Sp. z o.o. zaoferował jako jedyny chętny 21 mln 210 tys. zł. Do sprzedaży doszło 3 kwietnia 2018 roku. Wcześniej, 29 marca, zapadła decyzja o wpisaniu kompleksu do rejestru zabytków. Została ostatecznie podtrzymana 18 października, mimo odwołań złożonych przez urząd marszałkowski (z powodu chęci uniknięcia roszczeń nabywcy) i spółki AmRest. Zmiana nastąpiła również w zakresie planu miejscowego – z usług zdrowia i opieki społecznej m.in. na usługi oraz mieszkania. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku inwestor nie zdradzał swoich zamiarów wobec tej nieruchomości.
Więcej zdjęć w galerii.

Reszta też w prywatnych rękach

UMWD zbył już także pozostałą część kompleksu, tę przy ul. Traugutta 110-112 oraz Żabia Ścieżka 3. Rozstrzygnął przetarg w sierpniu. Udział wzięło siedmiu uczestników. Najwięcej zaoferował Okre Development Sp. z o.o.27 mln 100 tys. zł.
Powierzchnia terenu wynosi 5 306 mkw. Znajdują się na nim budynki byłego kompleksu szpitalnego i pogotowia ratunkowego. W sierpniu 2018 roku zostało przeniesione na ulicę Dobrzyńską.
Cena wywoławcza wynosiła 8 mln zł (23-procentowym VAT-em była objęta wyłącznie najmniejsza z działek, warta 32 tys. zł). O 50% została pomniejszona kwota uzyskana za budynek pogotowia, wpisany do rejestru zabytków (stanowi 21,74% wartości nieruchomości, co przy uzyskanych 27 mln 100 tys. zł daje 5 mln 891 tys. 540 zł). Nowy właściciel może zaplanować zgodnie z planem miejscowym m.in. zabudowę usługową oraz wielorodzinną.
Na sprzedawany teren składają się trzy działki: nr 60/5 (41 mkw.), 60/4 (2 248 mkw.) oraz 60/2 (3 017 mkw.). Pierwsza z nich jest niezabudowana. Na drugiej mieszczą się dwa budynki przeznaczone do remontu. Jeden z nich, czterokondygnacyjny, powstał w latach 1864-1866, a w latach 1884 i 1915 go przebudowano. Jego powierzchnia zabudowy wynosi około 506 mkw., a użytkowa 912,14 mkw. Drugi to dawna gospoda, zaadaptowana w 1852 roku na cele szpitalne. Była kilkukrotnie przebudowywana, obecnie liczy trzy kondygnacje. W jej przypadku pow. zabudowy wynosi ok. 604 mkw., a użytkowa 884,49 mkw.
Parcelę nr 60/2 zajmuje przede wszystkim pięciokondygnacyjny, ujęty od marca 2018 roku w rejestrze zabytków budynek powstały w latach 1878-1879. W 1925 roku doczekał się przebudowy, a w 1964 adaptacji na potrzeby pogotowia. Jego pow. zabudowy to 518,22 mkw., a użytkowa 1 126,03 mkw. Na działce stoją jeszcze dwa parterowe garaże, służące za postój karetek, myjnię samochodową i pomieszczenia gospodarcze.

Komentarze (3)

Napisz komentarz
progress(gość)
Dobrze aby zagospodarowano tak samo jak Lokum Vena przy ul. Poniatowskiego we Wrocławiu.  Lepiej by coś się działo niż bez sensu stało.
Ruda441(gość)
A deweloper zrobi następne mieszkaniowe getto ogrodzone
pablo(gość)
A co z byłym szpitalem na Kasprowicza?

Najnowsze artykuły

Łódź: Budowa stadionu ŁKS idzie zgodnie z planem
Pomimo pandemii koronawirusa prace prowadzone są zgodnie z planem. Obiekt powstaje przy ulicy Unii L...
Rozwój na wschód szansą dla krakowskiego rynku magazynowego?
Krakowski rynek magazynowy nie należy do największych na logistycznej mapie Polski. Niemniej w ostat...
Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę nowego żłobka na Sołtysowicach [WIZUALIZACJE]
19 października rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego miejskiego żłobka z filią Miejskiej Bi...
Lidl wybuduje na Dolnym Śląsku drugie centrum dystrybucyjne
W Dobroszycach w powiecie oleśnickim powstanie 12. Centrum Dystrybucyjne sieci Lidl Polska. Inwestyc...
Trzy firmy chcą remontować most Zwierzyniecki we Wrocławiu
Poznaliśmy oferty trzech firm, które zainteresowane są przeprowadzeniem remontu 123-letniego mostu Z...
Rynek magazynowy w Łodzi – logistyczne serce Polski
Polska Centralna to trzeci do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z najważniejszyc...
Łódź: Ulica Wydmowa przeszła remont
Inwestycja została zrealizowana w ramach programu Plan dla Osiedli. Prace obejmowały odcinek od ulic...
Kraków: Mieszkańcy zdecydowali – wyniki głosowania 7. edycji Budżetu Obywatelskiego
Zrealizowanych zostanie 195 projektów na łączną kwotę 32 mln złotych. Najwięcej zwycięskich zadań do...
Kraków: tereny pod kolejowymi estakadami zostaną zagospodarowane
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. powołały zespół z udziałem miasta, którego zadaniem jest przygotowan...
Miasto sprzedaje atrakcyjną działkę tuż obok Dworca Głównego PKP. Znamy nową datę przetargu
Magistrat wystawia na sprzedaż nieruchomość położoną blisko zbiegu ulic Gwarnej i Kościuszki. Liczy...