Nowe przystanki w Kołobrzegu zwiększą dostęp do koleiPKP PLK / Foto: Bartosz Pietrzykowski

Nowe przystanki w Kołobrzegu zwiększą dostęp do kolei

Orzech
Orzech
REKLAMA

Lepszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy Kołobrzegu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły budowę nowych peronów w ramach "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Efektem inwestycji będzie wygodniejsza podróż pociągiem w kierunku Szczecina, Koszalina i Białogardu.

Dwa nowe przystanki w Kołobrzegu zostaną zlokalizowane w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych. Kołobrzeg Zachodni/Radzikowo zostanie usytuowany przy ulicy Grzybowskiej. Na przystankach Kołobrzeg Wschodni jeden peron przewidziano przy ulicy Fredry (dla linii 402 Koszalin – Goleniów), drugi peron przy ulicy Koszalińskiej (dla linii 404 Szczecinek – Kołobrzeg).

Perony na nowych przystankach będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty, ławki i stojaki rowerowe. Oświetlenie umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się skorzystają z pochylni i ścieżek naprowadzających.

Wykonawcą przystanków w Kołobrzegu jest firma EL-IN Sp. z o.o. Prace o łącznej wartości ponad 6 mln zł są realizowane w formule "projektuj i buduj". Zakończenie robót planowane jest w IV kwartale 2023 roku.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

REKLAMA

W "Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Program przystankowy w województwie zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim projekt przystankowy na liście podstawowej obejmuje 10 lokalizacji: Koszalin Politechnika, Koszalin Wschodni, Kołobrzeg Wschodni, Kołobrzeg Zachodni/Radzikowo, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec i Radziszewo.

Na liście rezerwowej ujęto jeden projekt: Szczecinek.

Źródło: PKP PLK

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA