Już w 2023 roku pociągiem dojedziemy do lotniska w Pyrzowicach źródło: PKP PLK S.A. / Youtube

Już w 2023 roku pociągiem dojedziemy do lotniska w Pyrzowicach

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA
W województwie śląskim powstaje linia kolejowa nr 182 Zawiercie - Tarnowskie Góry, dzięki której możliwy będzie dojazd pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport. Kluczowym elementem inwestycji jest budowa nowej stacji kolejowej – Pyrzowice Lotnisko. Pierwszy etap prac zakłada m. in. budowę przejścia podziemnego, które prowadzić będzie na dwa perony.
Kluczowym elementem inwestycji jest budowa nowej stacji Pyrzowice Lotnisko w sąsiedztwie portu lotniczego Katowice Airport. Powstaje tam przejście podziemne, którym podróżni bezpiecznie dostaną się na nowo budowane perony. Widoczna jest już część konstrukcji nowego obiektu, a także ściany peronowe. Wcześniej zdemontowano stare tory i przygotowano teren pod nowe.
PKP PLK S.A. / Youtube
Na odcinku od Tarnowskich Gór do Pyrzowic demontowane są stare tory. Przebudowywana jest także łącznica kolejowa Miasteczko Śląskie – Gosek. Trwa także budowa wiaduktu kolejowego nad autostradą A1. Rozebrano już nasyp po obu stronach obiektu. Zakończenie budowy wiaduktu planowane jest na III kwartał 2022 roku. Budowany jest też wiadukt kolejowy w Miasteczku Śląskim nad drogą DW 908.
Na odcinku Pyrzowice Lotnisko – Siewierz instalowane są słupy sieci trakcyjnej i budowany jest tor - to najbardziej zaawansowane prace. Równocześnie postępuje budowa mostów nad rzekami Szeligowiec i Jordan w Siewierzu.
PKP PLK S.A. / Youtube
Na stacji Siewierz oraz przystanku Mierzęcice widać nowe perony. Roboty realizowane są również na stacji Zawiercie. Powstaje Lokalne Centrum Sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczeństwo ruchu na całej linii. Zakończyły się prace torowe na łącznicy oraz na moście kolejowym w Zawierciu.
REKLAMA
Efektem inwestycji będzie dojazd pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie ok. godzinę. Dostęp do kolei zwiększą stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron. Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
PKP PLK S.A. / Youtube
Projekt ma też istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei jako ekologicznego transportu. Pozytywnie wpłynie na transport towarów drogą kolejową i lotniczą.
W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmie 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.
Wartość inwestycji "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie" to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: PKP PLK S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA