Lotnisko w Pyrzowicach rozwija skrzydła

Lotnisko w Pyrzowicach rozwija skrzydła

Katowice
REKLAMA

Dwa tygodnie po otwarciu nowej drogi startowej na lotnisku Katowice w Pyrzowicach oficjalnie zakończono realizację nowoczesnej hali przylotów. Inwestycja zamknęła się w kwocie 53 mln zł.

 

Stworzenie nowego terminala C to element największego w historii lotniska procesu inwestycyjnego opiewającego na łączną kwotę 400 mln zł. W jego ramach udało się zrealizować przedsięwzięcia, które podnoszą przepustowość lotniska i jakość obsługi pasażerów.

 

Pierwsi z nich będą mieli okazję skorzystać z nowej hali przylotów już 27 czerwca.

 

,,W perspektywie tych ostatnich ośmiu lat lotnisko w Pyrzowicach zostało zbudowane niemal od nowa. Kolejne inwestycje są szansą na jego dalszy rozwój, a my myślimy także o terenach wokół lotniska i o tym, by w stworzyć coś w rodzaju elektronicznej wyżyny. Niezbędne jest w tym kontekście utworzenie połączenia kolejowego, to nasz wspólny cel. Rozwój lotniska to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale także impuls dla całej śląskiej gospodarki" - zapewniał Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

 

W uroczystym otwarciu terminala C udział wzięli przedstawiciele rządu - Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak oraz Minister Sprawiedliwości Borys Budka. Władze regionu reprezentował marszałek Wojciech Saługa i Grzegorz Wolnik, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

REKLAMA

,,To lotnisko nie jest wyłącznie symbolicznym oknem na świat, ono jest swoistą bramą do regionu. Jesteśmy zainteresowani tym, by właśnie tu wpływał kapitał i ludzie, by region mógł się dalej intensywnie rozwijać. To jedno z kluczowych miejsc w naszym województwie i mamy powody, by chwalić się tym miejscem, które jest dowodem na to, że potrafimy współpracować" - podkreślał marszałek Wojciech Saługa.

 

Terminal C zwiększy potencjał lotniska i pozwoli odprawić 6 mln pasażerów w ciągu roku. Jego utworzenie poprawia także komfort podróżowania przede wszystkim osób przylatujących do województwa, m.in. skracając czas odbioru bagażu. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu kilku nowoczesnych taśmociągów, które pozwalają obsługiwać kilka rejsów jednocześnie. Wraz z oddaniem nowego terminala do użytku wzrośnie także liczba miejsc parkingowych wokół lotniska.

 

Budowa terminala C to nie jedyna i nie ostatnia inwestycja na lotnisku Katowice w Pyrzowicach. Pod koniec maja do użytku oddano nowy pas o długości ponad 3,2 km i szerokości 45 metrów, który pozwala lądować tu największym samolotom świata, a wkrótce rozpocznie się przebudowa obu dotąd funkcjonujących terminali. Trwają też prace przy budowie terminalu cargo, a niebawem do użytku zostaną oddane m.in. stanowisko do odladzania i nowa płyta postojowa.

 

Proces inwestycyjny na lotnisku, na który składają się wymienione wyżej projekty, był współfinansowany ze środków europejskich.

 

Źródło: UMWŚ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA