W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 maja 2025 roku ogłoszono dwie istotne ustawy opracowane przez Ministerstwo Pracy: ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP oraz ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
• Przepisy te, które wejdą w życie 1 czerwca 2025 roku, mają na celu dostosowanie rynku pracy do aktualnych potrzeb pracowników i pracodawców.
• Ustawy stanowią część Krajowego Planu Odbudowy i obejmują zmiany dotyczące 340 powiatowych urzędów pracy, 16 wojewódzkich urzędów pracy, Państwowej Inspekcji Pracy, Straży Granicznej, agencji zatrudnienia, instytucji szkoleniowych, Ochotniczych Hufców Pracy oraz innych podmiotów.
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia
Jednym z kluczowych rozwiązań zawartych w ustawie jest zniesienie obowiązku rejestracji w urzędzie pracy właściwym dla adresu zameldowania, co znacząco ułatwi dostęp do usług osobom faktycznie zamieszkującym w innych miejscowościach. Ponadto zniesione zostaną ograniczenia wiekowe przy korzystaniu z instrumentów rynku pracy, w tym bonu na zasiedlenie
Nowe przepisy przewidują także wypłatę zasiłku dla bezrobotnych w pełnej wysokości niezależnie od długości okresu uprawniającego do jego otrzymania.
Dodatkowo wdrożony zostanie nowy system teleinformatyczny, umożliwiający uzyskiwanie pomocy online oraz zapewniający lepszy dostęp do wysokiej jakości ofert pracy.
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia zakłada też:
• wprowadzenie możliwości dofinansowania zatrudnienia emeryta;
• umożliwienie rejestracji w urzędach pracy rolnikom;
• objęcie priorytetową pomocą osób bezrobotnych z rodzin wielodzietnych oraz • rodziców samotnie wychowujących dzieci;
• zwiększenie efektywności i dostępności Krajowego Funduszu Szkoleniowego;
• wprowadzenie pożyczki edukacyjnej w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP
Nowe regulacje mają na celu ochronę polskich pracowników przed nieuczciwą konkurencją oraz utratą zatrudnienia, a jednocześnie zabezpieczenie praw cudzoziemców przed nadużyciami. Dla przedsiębiorców borykających się z brakami kadrowymi ustawa wprowadza klarowne i przyjazne zasady zatrudniania pracowników z zagranicy.
Jednym z głównych założeń nowej ustawy jest przeciwdziałanie wyłudzeniom zezwoleń na pracę w celu uzyskania prawa wjazdu na teren strefy Schengen. W tym celu przewidziano wprowadzenie nowych funkcjonalności w systemach informatycznych, wzmocnienie roli publicznych służb zatrudnienia w procesie wydawania zezwoleń oraz integrację systemów informatycznych różnych instytucji.
Nowe przepisy umożliwiają również starostom określenie listy zawodów oraz rodzajów pracy, w których zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemców nie będą wydawane w danym powiecie. Mechanizm ten może zostać zastosowany w przypadku zwolnień grupowych lub likwidacji zakładów pracy na terenie danego powiatu i zastąpi dotychczas stosowaną, uciążliwą dla pracodawców procedurę tzw. testu rynku pracy.
W Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostały dwie ważne ustawy, których projekty powstały w Ministerstwie Pracy. To ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP oraz ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
12 maja 2025 roku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono dwie ważne ustawy, których projekty powstały w Ministerstwie Pracy. To ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP oraz ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 czerwca 2025 roku, to odpowiedź na realne potrzeby i oczekiwania zarówno poszukujących zatrudnienia, jak i pracodawców. Ustawy stanowią realizację kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. Zmiany, które wprowadzą, obejmą 340 powiatowych urzędów pracy, 16 wojewódzkich urzędów pracy, Państwową Inspekcję Pracy, Straż Graniczną, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, Ochotnicze Hufce Pracy – i nie tylko.
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia
Konieczność rejestracji w urzędzie właściwym ze względu na adres zameldowania, a nie faktycznego zamieszkania, była sporym utrudnieniem dla poszukujących zatrudnienia. To się zmieni. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia likwiduje też ograniczenia wiekowe w dostępie do różnych instrumentów rynku pracy, np. do cieszącego się zainteresowaniem bonu na zasiedlenie. Dodatkowo niezależnie od okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych będzie on wypłacany w pełnej wysokości.
Ustawa zakłada także wdrożenie nowego systemu teleinformatycznego, który umożliwi uzyskiwanie pomocy online, oraz zapewnienie lepszego dostępu do dobrej jakości ofert pracy.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP
Warto zaznaczyć, że w pierwszej kolejności ustawa zabezpiecza polskich pracowników, by nie byli narażeni na nieuczciwą konkurencję czy utratę pracy. Chroni także cudzoziemców przed nadużyciami i naruszeniami prawa. Przedsiębiorcom mierzącym się z niedoborami pracowników zapewnia z kolei przejrzyste i przyjazne przepisy.