Nowy przystanek Łódź Zarzew zwiększy dostęp do kolei w aglomeracji łódzkiej Jakub Zazula

Nowy przystanek Łódź Zarzew zwiększy dostęp do kolei w aglomeracji łódzkiej

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

W Łodzi mieszkańcy i podróżni będą korzystali z dodatkowego przystanku kolejowego blisko centrum miasta. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę peronów na łódzkim Zarzewie. Inwestycja jest realizowana na linii Łódź Widzew – Łódź Chojny z "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Wartość inwestycji wynosi ponad 4 mln zł.

Nowy przystanek Łódź Zarzew zostanie zintegrowany z przebudowanymi przez miasto wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego. Dwa perony na linii kolejowej Łódź Widzew – Łódź Chojny zapewnią dogodne połączenie z komunikację miejską.

– Rozwijamy polską kolej, aby była jak najlepiej dostępna i aby korzystała z niej jak największa liczba pasażerów. Ważne są dla nas połączenia regionalne, lokalne i aglomeracyjne, dlatego inwestujemy w przystanki i stacje w całej Polsce. Budujemy bezpieczną, komfortową i przewidywalną polską kolej – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Podróżny jest w centrum uwagi PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Z myślą o jeszcze lepszej ofercie podróży realizowany jest program budowy i modernizacji przystanków kolejowych. Dostęp do pociągów zyskują mniejsze ośrodki oraz aglomeracje miejskie. Dzięki temu mieszkańcy zyskują atrakcyjną alternatywę dla transportu samochodowego – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W uzgodnieniu z samorządem powstaną ciągi komunikacyjne, które zapewnią dogodne przesiadki z pociągu m.in. na tramwaj miejski. Planowana jest też budowa parkingu dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycja realizowana będzie w formule "projektuj i buduj". Budowa potrwa do połowy 2024 roku.

Jakub Zazula
Jakub Zazula
Jakub Zazula
Jakub Zazula
REKLAMA
Jakub Zazula

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 9 lokalizacji. Od grudnia 2022 r. podróżni korzystają z przystanku Tomaszówek. W marcu br. rozpoczęła się budowa nowego przystanku Zgierz Rudunki. Już na wiosnę ruszą prace budowlane w Jedliczu koło Zgierza.

Podpisane zostały umowy na budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Rozpoczęcie robót w obu tych lokalizacjach nastąpi na przełomie 2023 i 2024 roku, a zakończenie w połowie 2024 r.

Procedowane są przetargi na budowę nowego przystanku Głowno Północne i modernizacje przystanków Żakowice Południowe i Zaosie. Rozpoczęcie i zakończenie robót w Żakowicach i Zaosiu planowane jest w 2023 r. Natomiast prace w Głownie zaczną się z początkiem roku 2024, a zakończą w połowie 2024 r.

PKP PLK / Wizualizacja: Małgorzata Przybysz

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025"' jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki pozwolą m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W programie przystankowym uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, na liście rezerwowej 129. Podróżni korzystają już z nowych lub zmodernizowanych przystanków w 24 lokalizacjach w Małopolsce – Zator Park Rozrywki, Wolbrom Zachodni, w woj. mazowieckim – Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki, w woj. łódzkim – Tomaszówek, na Podlasiu – Kleszczele, Suchowolce, w woj. kujawsko-pomorskim – Grzybno, na Lubelszczyźnie – Leopoldów, w woj. warmińsko-mazurskim – Pasłęk, Nikielkowo, Kolno, Wietrzychowo, w woj. świętokrzyskim – Dębska Wola, Włoszczowice, Małogoszcz, Rykoszyn, w woj. śląskim – Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, na Dolnym Śląsku – Szklarska Poręba Średnia i Legnica Strefa, w woj. wielkopolskim – Miłosław i woj. opolskim – Ozimek.

Łącznie w tym roku podróżni skorzystają z nowych, lepiej dostępnych obiektów w ponad 100 lokalizacjach w całej Polsce. Program przystankowy swym zakresie obejmuje również budowę parkingów przy przystankach.

Źródło: PKP PLK

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA