Ogłoszono przetargi na prace przygotowawcze dla A4 i S5

Ogłoszono przetargi na prace przygotowawcze dla A4 i S5

REKLAMA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała przetargi na opracowanie dokumentacji dla budowy lub rozbudowy autostrady A4 na odcinku od Krzyżowej do Wrocławia oraz budowy drogi ekspresowej S5 z Sobótki do Bolkowa.
Efektem postępowań będzie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz programem funkcjonalno-użytkowym. Opracowanie podzielone zostało na dwa odrębne przetargi. Pierwsze postępowanie dotyczy opracowania dokumentacji dla 36-kilometrowego  odcinka autostrady A4 od węzła Krzyżowa do węzła Legnica Południe. W rezultacie wykonana dokumentacja dostarczyć ma analizy rozbudowy istniejącej trasy w istniejącym śladzie.
Drugie postępowanie swoim zasięgiem obejmuje blisko 80-kilometrowy odcinek autostrady A4 od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód / Stary Śleszów oraz 50 kilometrów drogi ekspresowej relacji Sobótka – Bolków. W tym przypadku analizie mają zostać poddane 3 warianty:
Wariant 1 kombinacja A4 i S5 - przewiduje rozbudowę w istniejącym śladzie autostrady A4 od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód oraz budowę nowej drogi ekspresowej S5. Wariant ten zakłada, że autostrada A4 będzie wyposażona w dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z pasem awaryjnym, a węzły i obiekty inżynierskie będą przebudowane. Droga ekspresowa S5 połączy się w tym wariancie z projektowaną obecnie drogą ekspresową S8 w węźle Olbrachtowice i z drogą ekspresową S3 w węźle Bolków.
Wariant 2 kombinacja A4 i S5 - przewiduje rozbudowę w istniejącym śladzie odcinka A4 od węzła Legnica Południe do projektowanego węzła Wichrów. Natomiast na odcinku od projektowanego węzła Wichrów do węzła Stary Śleszów wariant ten przewiduje budowę autostrady A4 w nowym korytarzu. Autostrada A4 wyposażona będzie w dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Natomiast droga ekspresowa S5 w tym wariancie połączy się z projektowaną obecnie drogą ekspresową S8 w węźle Olbrachtowice i z drogą ekspresową S3 w węźle Bolków.
Wariant 3 kombinacja A4 i S5 - przewiduje rozbudowę w istniejącym śladzie odcinka A4 od węzła Legnica Południe do projektowanego węzła Wichrów. Natomiast na odcinku od węzła Wichrów do węzła Stary Śleszów wariant ten przewiduje budowę autostrady A4 w nowym korytarzu. Autostrada A4 wyposażona będzie w dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Droga ekspresowa S5 w tym wariancie połączy się z projektowaną autostradą A4 w węźle Mirosławice oraz z S3 w węźle Bolków.

Najstarszy odcinek autostradowy w Polsce

Odcinek A4 z Wrocławia do Krzyżowej powstał w latach 30. XX wieku i jest najstarszym odcinkiem autostradowym w Polsce. Ok. 105-kilometrowy fragment trasy nie spełnia w całości warunków technicznych przewidzianych dla autostrad. Poza kilkoma krótkimi odcinkami nie posiada pasa awaryjnego. Brak mu również tzw. MOP-ów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych, a geometria węzłów w wielu przypadkach nie jest przystosowana do obecnego natężenia ruchu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Brytyjska firma Objectivity zwiększa zatrudnienie w swoim biurze we Wrocławiu
Kolejna zagraniczna firma poszukuje informatyków w stolicy Dolnego Sląska. Objectivity, spółka IT na...
Trwa przebudowa stacji kolejowej Warszawa Zachodnia [FILM + ZDJĘCIA]
Podróżni zyskają dogodny dostęp na perony Warszawy Zachodniej z kładki między ul. Tunelową a Al. Jer...
W Warszawie powstaje 120-metrowy biurowiec Forest [FILM + ZDJĘCIA]
Budynki powstają w Warszawie na pograniczu Woli, Śródmieścia i Żoliborza. Zaoferują łącznie 78 tys....
Wybudują nowy, nieco tymczasowy stadion dla Polonii Bytom
W kwietniu otwarte zostały oferty w przetargu na budowę obiektu piłkarskiego w okolicy dawnego stadi...
Zabytkowy Hotel Grand zamieni się w Hotel Mövenpick Wrocław [WIZUALIZACJE]
Jeden z najbardziej znanych hoteli we Wrocławiu zmieni nazwę. Grupa Accor podpisała z inwestorem Raf...
Przy zbiorniku wodnym w Gdańsku wyrośnie Szmaragdowy Park
Osiedle Szmaragdowy Park to nowa inwestycja Develii, jednej z największych firm deweloperskich w Pol...
Pod Wrocławiem otwarto nową, dużą fabrykę za 150 milionów złotych
Kolejna duża inwestycja pod Wrocławiem. Na terenie terenie podwrocławskich Źródeł (gmina Miękinia) 3...
W Warszawie powstanie centrum badawczo-rozwojowe Polfy
Planowana inwestycja 7R City Park Warsaw Airport III przy ul. Osmańskiej w Warszawie to kompleks dwó...
Pustostany biurowe w Krakowie najwyższe od 10 lat
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy w Krakowie" firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji...
Zielony Zajączków – Ostatnie wolne działki inwestycyjne pod Wrocławiem od M3 Invest
Duże zainteresowanie działkami w okolicach największych miast.