CH Karolinka uzyskała ekologiczny certyfikat BREEAM

CH Karolinka uzyskała ekologiczny certyfikat BREEAM

Opole
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Opolskie centrum handlowe Karolinka otrzymało prestiżowy certyfikat BREEAM In-Use, przyznawany istniejącym budynkom, które spełniają wymagające kryteria ekologiczne. Karolinka jest pierwszym obiektem w województwie opolskim, który może pochwalić się rozwiązaniami ekologicznymi i energooszczędnymi zgodnymi z certyfikacją BREEAM.

 

Audytorzy weryfikowali zgodność z rygorystycznymi wymogami BREEAM obu części Karolinki – galerii oraz parku handlowego. W kategoriach „Budynek” oraz „Zarządzanie obiektem” galeria handlowa uzyskała wynik odpowiednio 75% ("Excellent") i 69% ("Very good"). Analogiczne wyróżnienie przyznano parkowi handlowemu Karolinka II, który zdobył ocenę "Very good" z wynikami odpowiednio 62% i 67%.

 

– „Jestem dumny, że Karolinka dołączyła do grona najbardziej zielonych obiektów komercyjnych w Polsce. Certyfikat BREEAM potwierdza wysoki poziom energooszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań od dawna stosowanych w centrum” – powiedział Wojciech Smyk, Vice President w firmie BlackRock, będącej właścicielem CH Karolinka.

 

Rozwiązania, które miały wpływ na pozytywny wynik certyfikatu, to przede wszystkim: sprawne zarządzanie obiektem, wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych i wykończeniowych, efektywne gospodarowanie energią i odpadami oraz minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska. Wysoko ocenione zostały też: lokalizacja Karolinki zapewniająca łatwy dostęp zarówno dla osób zmotoryzowanych jak i korzystających z komunikacji publicznej, a także bliskość alternatywnych środków transportu (stacja rowerowa Opole Bike).

 

– „Uzyskanie certyfikatu BREEAM dla CH Karolinka było dla nas zadaniem priorytetowym. Wymagało zastosowania nowych rozwiązań technicznych i udoskonalenia już istniejącego budynku oraz procedur, ale z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni” – skomentował Frederic Rouleau, Dyrektor ds. Zarządzania Mayland Real Estate.

 

REKLAMA

Za przeprowadzenie procesu certyfikacji opolskiej Karolinki odpowiedzialna była firma WSP.

 

Ewa Kowalska-Ocneanu, Szef Działu Zrównoważonego Rozwoju w WSP oraz audytor w procesie certyfikacji, powiedziała – „Umiejętne wykorzystanie i zarządzanie zielonymi rozwiązaniami zastosowanymi w CH Karolinka, przełożyło się na uzyskanie certyfikatu BREEAM In-Use dla obiektu. Szczególnie gratulujemy całemu zespołowi zrównoważonego podejścia do eksploatacji budynku, co jest kluczem do jego efektywnego funkcjonowania.”

 

Metoda oceny BREEAM została stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment) i jest najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem stosowanym w Europie przez inwestorów, deweloperów i najemców. Szacuje się, że budynki z certyfikatem BREEAM zużywają nawet o 50% mniej energii i o 40% mniej wody niż tradycyjne obiekty.

 

---

Centrum Handlowe Karolinka

CH Karolinka to największy kompleks handlowy w regionie Opola, dogodnie położony przy ulicy Wrocławskiej i obejmujący galerię oraz park handlowy o łącznej powierzchni 70 000 mkw. Całość mieści blisko 120 salonów najpopularniejszych marek polskich i międzynarodowych, w tym sklepy z odzieżą, obuwiem i akcesoriami, artykułami dziecięcymi, sportowymi, RTV i AGD oraz wyposażeniem domu i materiałami budowlanymi. W CH Karolinka znajduje się również hipermarket Auchan, liczne punkty usługowe oraz strefa gastronomiczna. Otwarte w 2008 roku centrum dysponuje parkingiem mieszczącym 2 600 samochodów.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA