500 nowych miejsc pracy dzięki fabryce niemieckiej firmy Mubea

500 nowych miejsc pracy dzięki fabryce niemieckiej firmy Mubea

opolskie
Orzech
Orzech
REKLAMA
210 osób znalazło pracę w nowej fabryce automotive niemieckiej firmy Mubea, wybudowanej w gminie Ujazd na Opolszczyźnie. Docelowo fabryka zatrudni 500 osób, a wartość inwestycji sięgnie 49 mln euro.
Niemiecka Mubea specjalizuje się w produkcji sprężyn technicznych stosowanych w układach konstrukcyjnych samochodów: podwozia i układu napędowego oraz elementów karoserii. 
Od października zeszłego roku w miejscowości Zimna Wódka w gminie Ujazd powstały dwie hale produkcyjne o powierzchni 10 tys. m kw. każda. Docelowo takich hal będzie sześć.

Aktualnie Mubea Automotive Poland zatrudnia 210 osób. Do 2018 roku w fabryce pracować będzie minimum 350 osób. Kolejnych 150 pracowników zostanie zatrudnionych do końca 2020 roku. Całość nakładów inwestycyjnych zamknie się kwotą 49 mln euro.

Na lata 2016-2020 planowana jest rozbudowa mocy wytwórczych zakładu, zbudowanego na ponad 14-hektarowej działce na terenie należącym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 
Mubea uruchomiła tu produkcję opasek zaciskowych ze stalowej taśmy sprężynującej, uszczelniających przewody hydrauliczne i klimatyzacyjne w samochodach. Wśród odbiorców są m.in. Volkswagen, Opel i Daimler.
REKLAMA
W fabryce produkowane są też sprężyny talerzowe do przekładni w automatycznych skrzyniach biegów. Z ok. 80-procentowym udziałem w światowym rynku tego produktu Mubea należy do czołowych firm w tym segmencie produkcji.
Produkcja odbywa się z wykorzystaniem urządzeń przeniesionych z zakładów produkcyjnych w Attendorn, gdzie mieści się główna siedziba firmy, oraz z zakładów w czeskim Zebraku i Daaden w Niemczech. Duża część maszyn i urządzeń jest zupełnie nowa, wyprodukowana w innych fabrykach grupy Mubea.
Mubea to kolejny inwestor branży automotive, który wybrał Opolszczyznę. Wśród tych, którzy mają już zakłady w tym województwie, są m.in. Tru-Flex w Ujeździe, Global Steering Systems Europe i Polaris w Opolu czy Donaldson oraz Johnson Controls w Skarbimierzu. 
W lipcu br. budowę w Ujeździe zakładu za 100 mln euro rozpoczęła firma IFA Rotorion, a kilkanaście dni temu fabrykę w Prudniku otworzył amerykański koncern Henniges Automotive, wytwarzający m.in. uszczelki i komponenty amortyzujące drgania dla motoryzacji.

O inwestorze

Mubea to niemieckie przedsiębiorstwo rodzinne, wyspecjalizowane w produkcji sprężyn technicznych dla motoryzacji. Fabryki Mubea wytwarzają m.in. sprężyny zawieszenia, stabilizatory, napinacze pasów rozrządu, sprężyny zaworowe, sprężyny talerzowe do przekładni oraz wały napędowe. 

Fabryki grupy działają, oprócz Niemiec, także w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, USA, Meksyku, Brazylii, Indiach i Chinach. Na całym świecie grupa zatrudnia ponad 11 tys. osób. W 2015 r. rozpoczęła inwestycję w Polsce.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA