[opolskie] Trwa przebudowa dworca w Kędzierzynie-Koźlu

Kajtman
W czerwcu rozpoczęły się prace budowlane przy przebudowie dworca w Kędzierzynie-Koźlu. Inwestycja zakończy się latem przyszłego roku.
Remont kędzierzyńskiego dworca nabiera tempa. Obecnie przy inwestycji pracuje około 40 budowlańców. Wykonawca skupia się głównie na pracach rozbiórkowych, które są prowadzone w wyłączonej z obsługi podróżnych części holu dworca, a także w dawnej poczekalni i restauracji. W tych ostatnich skuwane są tynki i posadzki. W niektórych pomieszczeniach wykonywane są prace murarskie polegające na budowie nowych ścianek działowych. Równolegle do tych prac wykonawca prowadzi demontaż starych instalacji. 
Inwestycja w Kędzierzynie-Koźlu to kompleksowa przebudowa dworca pochodzącego z 1915 roku. Dzięki niej stanie się on bardziej funkcjonalny i przystosowany do wymogów nowoczesnej obsługi podróżnych. Gruntownej renowacji zostanie poddana elewacja dworca wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, a także zegary. Zostanie ona podkreślona przez nową iluminację budynku.
Przestrzeń obsługi podróżnych zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W posadzce pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, które ułatwią osobom niewidzącym przemieszczanie się po terenie dworca i placu dworcowym. Kolejnym ułatwieniem będzie usunięcie barier architektonicznych, a także obniżenie okienek kas biletowych. W odnowionej poczekalni oprócz nowych ławek, pojawią się elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów. W pobliżu toalet, które zostaną przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, znajdzie się specjalny pokój dla matki z dzieckiem.
Zabytkowe elementy, znajdujące się wewnątrz budynku zostaną odrestaurowane. Prace renowacyjne obejmą między innymi wielkoformatowe malowidło ścienne w holu głównym oraz witraże w oknach. Dzięki instalacji systemu monitoringu zwiększy się bezpieczeństwo podróżnych przebywających na dworcu.
Zmiany czekają także przydworcowy plac. Zaplanowano tam parking typu kiss&ride i kilka miejsc postojowych, a także stojaki rowerowe. Na placu pojawi się całkowicie nowa nawierzchnia, a także mała architektura (lampy, ławki, kosze). We wschodniej jego części zlokalizowano tzw. przestrzeń wypoczynkową, gdzie oprócz nowo nasadzonych klonów zostaną zamontowane ławki dla podróżnych.
Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej wartość to 10,5 miliona złotych brutto.