Dworzec w Brzegu Dolnym odzyska dawny blask

Dworzec w Brzegu Dolnym odzyska dawny blask

opolskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Renowacja elewacji, odnowione, przyjazne podróżnym wnętrza i poprawa bezpieczeństwa to główne elementy przebudowy dworca w Brzegu Dolnym. Polskie Koleje Państwowe S.A. otworzyły oferty na realizację tego zadania.

 

W postępowaniu przetargowym wpłynęły trzy oferty. Obecnie komisja przetargowa sprawdza je pod kątem formalnym i prawnym. Wykonawca prac zostanie wybrany jeszcze we wrześniu. Od momentu podpisania umowy będzie miał maksymalnie 52 tygodnie na zakończenie inwestycji.

 

Modernizacja dworca w Brzegu Dolnym to kompleksowa przebudowa dworca pochodzącego z 1876 roku. Dzięki niej obiekt stanie się miejscem przyjaznym dla podróżnych, również tych niepełnosprawnych. Poza tym poprawie ulegnie estetyka dworca wraz z otoczeniem, a także bezpieczeństwo, które zwiększy się poprzez instalację nowoczesnego systemu monitoringu.

 

Renowacji zostanie poddana elewacja budynku wraz z odtworzeniem na niej detali architektonicznych. Zyska ona nowe oświetlenie podkreślające historyczny charakter budynku, a także nowe zegary zlokalizowane nad wejściami od strony peronów i miasta. Wyburzone zostaną niehistoryczne, bo wybudowane po wojnie przybudówki znajdujące się po obu stronach budynku głównego. W sąsiedztwie dworca zostaną ustawione stojaki rowerowe oraz uporządkowana zieleń.

 

REKLAMA

Sporo zmian czeka na podróżnych wewnątrz dworca. Odnowiony zostanie hol, który zyska kompletnie nowy wygląd, oświetlenie, posadzki, gabloty informacyjne i tablicę informacyjną w języku Braille`a (dla osób niewidzących) oraz zegar, a także nowe siedziska, gdyż będzie on jednocześnie pełnił funkcję poczekalni. W holu podróżni znajdą kasę biletową. Dostaniemy się z niego także do kompleksu nowych toalet, które zostaną przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Oprócz tego w projekcie przebudowy w holu przewidziano miejsca pod automaty biletowe i maszyny vendingowe (z napojami i słodyczami), a w pomieszczeniu sąsiadującym miejsce na kiosk.

 

Dworzec będzie również przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Oprócz przystosowanych dla niech toalet, w posadzce holu i przy wejściach zostaną umieszczone linie prowadzące wraz z polami uwagi, które pozwolą zorientować się w układzie przestrzennym dworca osobom niewidzącym i niedowidzącym. Zaletą dla osób niepełnosprawnych będzie też likwidacja barier architektonicznych wewnątrz budynku oraz w jego najbliższym otoczeniu.

 

Oprócz tego zostaną wyremontowane wszystkie pomieszczenia wewnętrzne, klatki schodowe, dach i wymienione instalacje oraz stolarka okienna i drzwiowa. Budynek zostanie wyposażony w nowe tablice z nazwą dworca, a także system informacji wizualnej (tablice z piktogramami) i dynamicznej (tablice odjazdów i przyjazdów).

 

Przebudowa dworca kolejowego Brzeg Dolny będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Dokładną wartość inwestycji poznamy po zakończeniu procedury przetargowej i podpisaniu umowy z wykonawcą prac budowlanych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA